Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prestiżowa nagroda dla prof. Edwarda Czerwińskiego

Prof. Edward Czerwiński(z prawej) wraz z prof. Johnem Kanisem, prezydentem International Osteoporosis Foundation

Prof. Edward Czerwiński został wyróżniony przez International Osteoporosis Foundation (IOF) nagrodą za nadzwyczajne zasługi na terenie Europy Środkowej. Jest ona przyznawana corocznie przedstawicielom z różnych kontynentów za ich wybitne osiągnięcia w zakresie osteoporozy i chorób mięśniowo-szkieletowych. Naukowiec z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM jest pierwszą osobą wyróżnioną z Polski i z tej części Starego Kontynentu.

W tym roku laureatami IOF zostali również: Liu Zhonghou (Azja), Sansin Tuzun (Bliski Wschód i Afryka), Christian Zerbini (Ameryka Łacińska), Michael McClung (Ameryka Północna) Marius Kraenzlin (Europa Zachodnia) oraz Paul Michell (Pacyfik). Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Mediolanie podczas World Congress on Osteoporosis, Osteoarthitis and Musculoskeletal Diseases.

Prof. Edward Czerwiński jest kierownikiem Zakładu Chorób Kości i Stawów UJ CM. Legitymizuje się 43-letnim stażem pracy zawodowej. Jest praktykującym lekarzem, czynnym wykładowcą uniwersyteckim, naukowcem i społecznikiem. Chorobami kości i stawów zajmuje się od 40 lat. Był jednym z pionierów badań osteoporozy w Polsce i przez dwie dekady zrealizował szereg projektów w dziedzinie epidemiologii osteoporozy, osteoporozy wtórnej, upadków i złamań w Polsce, czego efektem jest zgromadzenie unikalnej bazy ponad 100 tys. przypadków.

Prof. Edward Czerwiński wraz z prof. Johnem Kanisem dostosował kalkulator FRAX UK do populacji polskiej i wynalazł ręczny kalkulator FRAX, który został zaaplikowany w innych populacjach. W 1983 roku wprowadził własne metody radiodensytometrii oraz komputerowej analizy struktury na radiogramie.

Obecnie bierze udział w pracach m.in. European Osteoporosis Summit for Central Europe i European League Against Rheumatism. Ponadto utrzymuje ścisłą współpracę z organizacjami z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi i Rumunii dedykowanymi zwalczaniu osteoporozy.

Założyciel krakowskiego oddziału Polskiej Fundacji Osteoporozy, Polskiego Towarzystwa Osteoatrologii i Europejskiej Fundacji Chorób Mięśniowo-Szkieletowych oraz portalu Osteoporoza.pl. Zorganizował 17 sympozjów i kongresów w dziedzinie ortopedii i osteoporozy, w tym pierwszy w naszym kraju European Federation of National Association of Orthopaedics and Traumalogy. Od 1997 roku organizuje w Krakowie Środkowoeuropejski Kongres Osteoporozy i Osteoartrozy. Najbliższy odbędzie się pod koniec września tego roku.

Obecnie dąży do wdrożenia w Polsce Systemu Zapobiegania Złamaniom (Fracture Liaison Service). Pierwszy taki ośrodek otwarto w lutym br. Do końca roku powstaną dwa kolejne.

Dyplom IOF prof. Edwarda Czerwińskiego

Laureaci IOF 2015 podczas gali w Mediolanie

Data opublikowania: 02.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron