Nagroda im. ks. Józefa Tischnera dla prof. Jacka Filka

Prof. Jacek Filek, tegoroczny laureat Nagrody im. ks. Józefa Tischnera w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego myślenia według wartości
(Fot. Materiały organizatorów)

Prof. Jacek Filek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk i badacz kultury ludowej Karpat Antoni Kroh oraz prezes Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych „Arkadia" Jan Młynarczyk to tegoroczni laureaci Nagrody Znaku i Hestii imienia ks. Józefa Tischnera. Spotkanie z wyróżnionymi odbędzie się 22 kwietnia br. na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Prestiżowe wyróżnienie dla wybitnych intelektualistów, publicystów i działaczy społecznych zostało przyznane już po raz piętnasty. Od 2001 roku nagroda promuje styl myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka - wartości patrona, księdza Józefa Tischnera. Od początku fundują ją sopocki ubezpieczyciel Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną.

- Jesteśmy dumni, że od piętnastu lat Nagroda Znaku i Hestii wędruje zarówno do osób, którzy myśl księdza Józefa Tischnera przekazują za pośrednictwem wystąpień, wykładów czy publikacji, jak i do osób zaangażowanych społecznie, które myśl tischnerowską upowszechniają działaniem wśród obywateli. Właśnie ta różnorodność stanowi o wyjątkowości nagrody i wybór laureatów za każdym razem jest dowodem na to, że wartości można przekazywać w różny sposób - mówi Piotr Śliwicki, prezes Zarządu Grupy Ergo Hestia.

Nagroda im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest w trzech kategoriach. W kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego myślenia według wartości otrzymał prof. Jacek Filek z Zakładu Etyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Wyróżniony za książkę Etyka. Reinterpretacja, w której nie boi się twierdzić, że etyka nie jest nauką i powrócić do pytania: 'Jak żyć?'. Jego przejrzyste i wszechstronne analizy pokazują, że podstawowym sposobem doświadczenia dobra jest odkrycie wezwania do odpowiedzialności. Dlatego postuluje, by pierwszym słowem zreinterpretowanej etyki uczynić 'Ty', a nie 'Ja' " - czytamy w uzasadnieniu Kapituły Nagrody.

Laureatami Nagrody im. ks. Józefa Tischnera w pozostałych dwóch kategoriach – publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować nieszczęsny dar wolności oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących polski kształt dialogu Kościoła i świata - zostali Antoni Kroh, autor fantastycznej gawędy o powojennym Podhalu oraz Jan Młynarczyk, prezes Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych "Arkadia" z Torunia.

W ramach programu 15. Dni Tischnerowskich, 22 kwietnia o godz. 18.30 na scenie im. St. Wyspiańskiego w krakowskiej PWST, odbędzie się spotkanie z laureatami Nagrody. Rozmowę poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski. Oprawę muzyczną wieczoru zapewni Kwartet "Dafo".

Data opublikowania: 10.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały