Odznaczenia państwowe dla uniwersyteckich naukowców

3 maja 2015 roku podczas uroczystości państwowych z okazji Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja, na Zamku Królewskim w Warszawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Prezydent powiedział, że odznaczył osoby, które mają swoje zasługi w walce o wolność, ale zdecydowana większość odznaczonych swoimi zasługami służy wolnej Polsce, a więc umacnia wolność, niepodległość, umacnia ład, w którym funkcjonujemy coraz lepiej.

Wśród odznaczonych znaleźli się profesorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego UJ, odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia publicznego oraz osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za opracowanie i zastosowanie innowacyjnych metod w kardiochirurgii dziecięcej.

Natomiast Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył kierownika Katedry Kultury Słowian Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ prof. Grzegorza Przebindę, którego uhonorowano za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie języków i kultur wschodniosłowiańskich, za wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej.

Relacja wideo z dekoracji w dniu 3 maja 2015 roku dostępna jest w TVP Parlament.

Data opublikowania: 04.05.2015
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka