Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla prof. Jerzego Wyrozumskiego

Wybitny historyk, mediewista całe zawodowe życie związany z Uniwersytetem Jagiellońskim został tegorocznym laureatem Lednickiego Orła Piastowskiego.

Uroczyste wręczenie statuetki Lednickiego Orła Piastowskiego odbędzie się 29 maja 2015 roku w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

To honorowa nagroda przyznawana za ważne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego.

Nagrodę ustanowił Zarząd Województwa Wielkopolskiego na wniosek poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w 2009 roku. Laur przyznawany jest raz w roku przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zwycięzcę wyłania, spośród zgłoszonych kandydatów, dziewięcioosobowa Kapituła Nagrody. Wśród osób wyróżnionych dotychczas są m.in.: prof. Gerard Labuda, prof. Zofia Kurnatowska czy prof. Jerzy K. Strzelczyk.

„Naukowy i dydaktyczny wkład prof. dr. hab. Jerzego L. Wyrozumskiego w badania i upowszechnianie wiedzy z zakresu średniowiecznych dziejów Polski piastowskiej wśród społeczeństwa jest olbrzymi. Kapituła Nagrody jednogłośnie zatem uznała przyznanie Panu Profesorowi lednickiej statuetki za bezwzględnie uzasadnione" –  poinformował Jakub Dzionek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

na podstawie naukawpolsce.pap.pl

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa