Filmoznawca z UJ szefem Narodowego Centrum Kultury Filmowej

Dr hab. Rafał Syska z Katedry Historii Filmu Powszechnego Instytutu Sztuk Audiowizualnych Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF) z siedzibą w Łodzi. Swoje obowiązki zacznie pełnić od 1 stycznia 2016 roku.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej zostało utworzone decyzją rządu Ewy Kopacz w lipcu tego roku. Placówka będzie organizować wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, ma też promować wiedzę na temat polskiej kultury filmowej. Centrum będzie także gromadzić i prezentować dorobek artystyczny najwybitniejszych twórców polskiego filmu. Siedziba NCKF mieści się na terenie zrewitalizowanej dawnej elektrociepłowni EC1 w Łodzi.

Dr hab. Rafał Syska pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Historyk filmu i specjalista od kina współczesnego. Autor kilku książek, kilkunastu artykułów i esejów naukowych poświęconych zjawiskom najnowszego kina, przemocy w filmie i neomodernizmowi, a także z zakresu analizy i historii filmu. Prowadzi zajęcia z kierunków filmu współczesnego, metodologii badań nad historią filmu, krytyki filmowej, historii filmu klasycznego i nowofalowego, a także z wprowadzenia do wiedzy o filmie. Obecnie w kręgu jego zainteresowań znajduje się zjawisko slow Cinema i przemiany narracyjno-inscenizacyjne kina najnowszego.

Dotychczas wydał m.in. Film i przemoc. Sposoby obrazowania przemocy w kinie (2003), Zachować dystans. Filmowy świat Roberta Altmana (2008), Poezja obrazu. Filmy Theo Angelopoulosa (2008), Filmowy neomodernizm (2014). Był redaktorem Słownika filmu (2005, II wydanie 2010) i książki Adaptacje literatury amerykańskiej (2011) oraz współredaktorem trzytomowej serii Mistrzowie kina amerykańskiego (2006-2009) oraz czterotomowej Historii kina (od 2009).

Stypendysta Fundacji Tygodnika "Polityka", Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Fundacji Kościuszkowskiej. W 2012 roku scholar visiting na Columbia University w Nowym Jorku i University of Southern California w Los Angeles. Dwukrotny kierownik grantów Komitetu Badań Naukowych i Narodowego Centrum Nauki.

Pomysłodawca, założyciel i redaktor naczelny czasopisma o tematyce audiowizualnej EKRANy (od 2011). Kurator wystawy Stanley Kubrick w Muzeum Narodowym w Krakowie (2014 - nagroda Wydarzenie Kulturalne Roku III Programu Polskiego Radia).

Za najlepszego reżysera w historii uważa Michelangelo Antonioniego, a za najwspanialszy film - Powiększenie. Pasjonuje się historią alternatywną, w wolnych chwilach rysuje mapy, kiedyś namiętnie słuchał Brucknera, teraz Szostakowicza i Archive. Ideowo najbliżsi są mu libertarianie w stylu Clinta Eastwooda.

Zdjęcie: Siedziba NCKF mieści się na terenie zrewitalizowanej dawnej elektrociepłowni EC1 w Łodzi (Mat. prasowe)

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu