Student UJ najpopularniejszym studentem zagranicznym w Polsce

Francesco Gubinelli, student Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (WBBB) Uniwersytetu Jagiellońskiego, został laureatem konkursu Interstudent 2015 dla najlepszych zagranicznych studentów kształcących się na polskich uczelniach.

Zwycięzca został wybrany w głosowaniu internetowym spośród 21 finalistów konkursu, otrzymując 10.538 głosów – ponad 2,5 tys. głosów więcej niż kandydat z drugim najwyższym wynikiem – i tym samym zdobywając tytuł Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce. Pozostali trzej laureaci zostali wybrani decyzją Kapituły Konkursu w kategoriach studiów licencjackich, magisterskich oraz doktoranckich.

Wyniki ogłoszone zostały 21 stycznia 2016 r. podczas gali konkursu w Gdańsku, towarzyszącej konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2016", którą zorganizowały Fundacja Perspektywy, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Miasto Gdańsk. Uniwersytet Jagielloński reprezentowała prof. Beata Tobiasz-Adamczyk, Pełnomocnik Rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w Collegium Medicum.

Francesco Gubinelli pochodzi z Włoch. Do Polski przybył w październiku 2011 roku. Na Uniwersytecie Jagiellońskim po raz pierwszy zawitał jako student programu Erasmus w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ. Następnie wykonał pracę licencjacką w Instytucie Farmakologii PAN. Po zakończeniu studiów I stopnia postanowił zostać w Polsce i kontynuować edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie studiuje na WBBB UJ na kierunku Molecular Biotechnology (biotechnologia molekularna). Jest związany z Zakładem Biologii Komórki, gdzie pod opieką prof. Ewy Zuby-Surmy realizuje pracę magisterską związaną z medycyną regeneracyjną, z dużym zaangażowaniem uczestnicząc w pracach zespołu badawczego. Ponadto angażuje się w działania popularyzujące naukę oraz promujące Uniwersytet, m. in. w ramach Festiwalu Nauki oraz Małopolskiej Nocy Naukowców. Swoją przyszłość wiąże z nauką, dlatego w lecie będzie się starał o przyjęcie na studia doktoranckie. Komentując swoje zwycięstwo w konkursie, powiedział:

- Trudno opisać, jak się teraz czuję, na pewno jestem bardzo zadowolony. Jednocześnie nagroda ta jest dla mnie wielką zachętą, żeby ciężej pracować, z determinacją dążąc do realizacji  nowych, inspirujących celów. Uważam też, że nagrodzony został nie tylko Francesco Gubinelli, ale także wszyscy studenci zagraniczni Uniwersytetu Jagiellońskiego, nasz Zakład, Wydział, Uczelnia oraz wszyscy, którzy we mnie wierzyli.

Kandydaturę laureata zarekomendowała ze strony UJ prof. Ewa Zuba-Surma.

Warto przypomnieć, że zeszłorocznym laureatem konkursu Interstudent na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w kategorii studia doktoranckie został Ghanshyambhai Khatri z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu