Studenci na medal

Studenci z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Tomasz Szołdra, Paweł Matus i Jakub Czartowski zdobyli srebrny medal w konkursie University Physics Competition. Opiekunem naukowym zespołu jest prof. Krzysztof Sacha.

Uniwersyteckie zawody fizyczne odbyły się w listopadzie 2017 roku, a ich wyniki poznaliśmy w styczniu br. Wzięło w nich udział 265 drużyn z całego świata. Konkurs trwał 48 godzin i odbywał się w trybie korespondencyjnym. Drużyny miały za zadanie samodzielnie napisać pracę na jeden z dwóch tematów do wyboru. Zazwyczaj polega ono na rozwiązaniu złożonego problemu fizycznego przy użyciu symulacji komputerowych.

„Solar Sailing to Mars” - to temat, nad którym podczas tych zawodów pochylili się Tomasz Szołdra, Paweł Matus i Jakub Czartowski. Studenci mieli zaprojektować statek kosmiczny, który wykorzystując ciśnienie promieniowania emitowanego przez Słońce poprzez „słoneczny żagiel” pozwoli na rejs z Ziemi na Marsa.

– Sonda miała być napędzana i sterowana przy użyciu żagla słonecznego, działającego jak wielkie lustro. Kiedy światło odbija się od powierzchni żagla, wywiera na niego ciśnienie. Problem polegał na ustaleniu, w jaki sposób należy zmieniać ustawienie żagla w trakcie lotu, żeby sonda dotarła do Marsa, nie rozbijając się przy tym.  Równocześnie musieliśmy określić, jaka wielkość żagla jest najbardziej opłacalna – tłumaczy Tomasz Szołdra.

W konkursie University Physics Competition drużyny z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ startują od 2012 roku. W 2016 roku drużyna w składzie Piotr Staroń, Pawel Zalecki i Tomasz Szołdra również zdobyła srebrny medal.

Przebieg lotu sondy kosmicznej z żaglem słonecznym z Ziemi na Marsa. Zmieniający się w trakcie lotu kąt żagla w stosunku do Słońca został wyliczony metodami optymalizacji. Masa żagla stanowi 70% masy całej sondy. Końcowa prędkość podczas „lądowania” na Marsie to 9 km/s.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu