Ponad 3 mln zł na stypendia dla doktorantów w konkursie Etiuda

Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło 6. edycję konkursu Etiuda. Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymają stypendia o łącznej wartości 3 038 006 złotych. O finansowanie starało się 53 doktorantów, spośród których nagrodzonych zostało 29. Współczynnik sukcesu wyniósł ponad 54 proc.

Etiuda to jeden z tych konkursów oferowanych przez NCN, które są skierowane do naukowców stawiających pierwsze kroki na ścieżce badawczej. W jego ramach osobom przygotowującym rozprawę doktorską przyznawane są stypendia naukowe w wysokości 4,5 tys. zł miesięcznie. Ponadto laureaci odbywają staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym. Na pokrycie kosztów związanych z pobytem za granicą otrzymują 9 tys. zł miesięcznie.

O środki na badania ubiegali się przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych. Najwięcej projektów, bo aż 12, uniwersyteccy badacze zrealizują w naukach ścisłych i technicznych. Najwyższe finansowanie w wysokości ponad 120 tys. zł przyznano Wojciechowi Tarnowskiemu z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. W swojej pracy doktorskiej próbuje odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje, jeśli liczby wypełniające macierz [układ liczb, symboli lub wyrażeń zapisanych w postaci prostokątnej tablicy - przyp. red.] są zupełnie przypadkowe i jak to wpływa na własności tych macierzy oraz wyniki przeprowadzanych na nich operacji matematycznych. Przypadkowość taka może być spowodowana na przykład wadliwym działaniem czujnika zbierającego dane, ale też może być wprowadzona przez człowieka celowo, aby modelować występującą w przyrodzie zmienność.

W ramach nauk humanistycznych i społecznych stypendia otrzymało 9 doktorantów. Prawie 123 tys. zł zdobyła Joanna Durlik-Marcinkowska z Wydziału Filozoficznego, która zajmie się zbadaniem i opisaniem dynamiki relacji między językami osób wielojęzycznych w zależności od poziomu znajomości języków i aktualnego kontekstu językowego oraz mechanizmów poznawczych leżących u podstaw przetwarzania języka przez osoby wielojęzyczne. Prowadzone w ramach projektu badania dążą do lepszego zrozumienia, jaki wpływ na interferencję pomiędzy językami ma immersja, czyli zanurzenie, w języku nieojczystym, a także czy wpływ wywierany przez immersję jest odmienny od wpływu samej wysokiej kompetencji w drugim języku.

Z kolei w naukach o życiu finansowanie przyznano 8 młodym naukowcom. W tym gronie jest Mariusz Madej z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, który będzie próbował poznać mechanizm, dzięki któremu bakteria Porphyromonas gingivalis - główny patogenem odpowiedzialny za zapoczątkowanie i rozwój paradontozy - może pobierać peptydy do wnętrza komórki. Badania te mogą pozwolić na rozwój nowych terapii opartych właśnie na peptydach.

Ogółem o środki na badania w ramach konkursu Etiuda 6 ubiegało się 355 młodych badaczy. Spośród nich stypendia naukowe przyznano 147. Współczynnik sukcesu był dużo niższy niż przypadku doktorantów z UJ - 41,4 proc. Listy laureatów są dostępne na stronie ncn.gov.pl.

Fot. Tomasz Oleś

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi