Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Granty NCN dla 6 naukowców rozpoczynających karierę badawczą

Granty NCN dla 6 naukowców rozpoczynających karierę badawczą

Rozstrzygnięta została 2. edycja konkursu Sonatina organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) dla osób rozpoczynających karierę naukową. Sześciu naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznano 4 226 673 zł na realizację projektów oraz odbycie międzynarodowych staży.

Jak poinformowało w komunikacie prasowym NCN, Sonatina to konkurs skierowany do naukowców, którzy posiadają stopień doktora nie dłużej niż 3 lata. W jego 2. edycji złożono 154 wnioski, z czego finansowanie otrzyma 45 badaczy. Łączny budżet nagrodzonych projektów wyniósł ponad 30 mln zł. W ramach grantu finansowane jest zagwarantowane pełnoetatowe zatrudnienie laureata w polskiej jednostce naukowej, realizacja projektu badawczego oraz trwający od 3 do 6 miesięcy staż w zagranicznym ośrodku naukowym.

- Sonatina to konkurs dla osób, które doktorat uzyskały stosunkowo niedawno i potrzebują z jednej strony stabilnego zatrudnienia w jednostce naukowej, a z drugiej muszą zdobyć doświadczenie badawcze, czemu sprzyja współpraca międzynarodowa. Po zakończeniu realizacji grantu badacze mogą starać się o finansowanie projektu w konkursie Sonata dla bardziej doświadczonych doktorów czy Sonata Bis, który umożliwia utworzenie nowego zespołu badawczego - wyjaśnia mówi dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki.

Dr Łukasz Oleszczak z Wydziału Historycznego zajmie się pozyskaniem, przedstawieniem i interpretacją nowych źródeł i danych, które przybliżą nas do rozstrzygnięcia szeregu dyskusyjnych zagadnień związanych z rozwojem kultury wczesnoscytyjskiej w Tuwie - autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej położonej w Azji. Podstawowym celem badań dr Alicji Jarkowskiej-Natkaniec również z Wydziału Historycznego będzie analiza zjawiska donosicielstwa w powiecie krakowskim podczas II wojny światowej w ujęciu relacji polsko-żydowskich i żydowsko-żydowskich. Badaczka stawiając sobie za zadanie wyjaśnienie społecznych i historycznych aspektów tego zagadnienia, chce odnieść się do wpływu donosicielstwa na wzajemne relacje mieszkańców stolicy Generalnego Gubernatorstwa z uwzględnieniem dynamiki Holokaustu i klisz pojęciowych funkcjonujących w świadomości krakowian: żydokomuny i bolszewizmu.

Pozostając w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, należy wspomnieć także o dr Herminie Cielas z Wydziału Filologicznego, która stworzy szczegółowe studium zaniedbanej przez badaczy awadhany, indyjskiej sztuki performatywnej, w której niezwykła pamięć, twórczość ex tempore i wielozadaniowość oraz inne zdolności poznawcze odgrywają najważniejszą rolę. Autorka projektu ma na celu zbadanie zjawiska awadhany i stworzenie jego interpretacji w oparciu o analizę źródeł literackich, w których opisywana jest dana sztuka oraz o badania terenowe umożliwiające studium jej praktycznej realizacji we współczesnych Indiach.

W grupie nauk o życiu dr Sabina Podlewska z Wydziału Farmaceutycznego zrealizuje projekt, którego celem jest rozwój grupy niezasadowych ligandów receptora serotoninowego 5-HT7, pochodnych 2-(6-okso-3-fenylo-1,6-dihydropirydazyn-1-ylo)-N-fenyloacetamidu, o zwiększonej stabilności metabolicznej. Obie z wymienionych własności są niezwykle istotne z punktu widzenia projektowania nowych związków o aktywności biologicznej. Niska zasadowość związków ma potencjał uwolnienia ich od efektów ubocznych, podczas gdy stabilność metaboliczna jest istotna dla wywołania przez związek odpowiedzi biologicznej, zanim ulegnie on rozkładowi. Z kolei dr Łukasz Chrobok z Wydziału Biologii stworzy opis pracy komórek nerwowych podkorowego układu wzrokowego ssaków w cyklu dobowym oraz sprawdzi, czy ta aktywność jest modulowana przez układ oreksynowy, który przekazuje informacje okołodobowego wzbudzenia mózgowia zależnego od zachowania zwierzęcia. Aby odpowiedzieć na tak postawione pytania badawcze, autor przeprowadzi doświadczenia z wykorzystaniem różnych metod eksperymentalnych, w tym m.in. elektrofizjologicznych pomiarów aktywności komórek nerwowych w skrawkach mózgowia (ex vivo), technik chromatograficznych czy nowoczesnych metod hybrydyzacji RNA in situ.

Laureatem konkursu Sonatina 2 w obszarze nauk o życiu został też Przemysław Cieślak, który na Wydziale Biologii zrealizuje projekt Zależna od dopaminy plastyczność neuronów pierwszorzędowej kory ruchowej i jej rola w uczeniu się umiejętności motorycznych. Młody badacz planuje scharakteryzować 2 subpopulacje komórek w korze ruchowej. W tym celu wykorzysta kombinację metod elektrofizjologicznych i behawioralnych. W projekcie zostaną wykorzystane zwierzęta modyfikowane genetycznie, których neurony posiadające receptory D1 i D2 wyrażają ekspresję fluorescencyjnych białek, co pozwoli na identyfikację właściwych komórek. Badania mogą przyczynić się do opracowania nowych form terapii osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne.

Polecamy również
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron