Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kolejny naukowiec z UJ laureatem konkursu NCN Miniatura 2

Kolejny naukowiec z UJ laureatem konkursu NCN Miniatura 2

Dr Krzysztof Czamara z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków jest kolejnym, 36. naukowcem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który otrzymał dofinansowanie na pojedyncze działania naukowe służące realizacji badań podstawowych, czyli tzw. małe granty w programie Miniatura 2. Jego celem jest wsparcie naukowców, którzy do tej pory nie byli beneficjentami systemu grantowego Narodowego Centrum Nauki (NCN).

 

Konkurs Miniatura skierowany jest do osób posiadających stopień naukowy doktora nadany w okresie do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Wnioskodawcami w konkursie muszą być jednostki naukowe, zaś realizującymi działanie naukowcy, którzy nie kierowali i nie kierują realizacją projektu badawczego oraz nie są laureatami konkursów na stypendia doktorskie lub staże po uzyskaniu stopnia naukowego doktora, finansowanych ze środków NCN. Ważnym warunkiem w konkursie jest wymóg, by w dniu złożenia wniosku osoba ubiegająca się o finansowanie działania naukowego w konkursie była zatrudniona przez wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę.

Działania naukowe, jakie mogą być finansowane w ramach konkursu Miniatura to m.in. badania wstępne, badania pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, konsultacje naukowe, wyjazd badawcze czy konferencyjne. Czas realizacji działania naukowego może wynieść do 12 miesięcy, maksymalna wysokość finansowania od 5 tys. zł do 50 tys. zł, natomiast wysokość kosztów pośrednich nie może przekroczyć 10 proc. kosztów bezpośrednich.

Na opublikowanych przez NCN 1 marca listach rankingowych programu Miniatura 2 znalazł się dr Krzysztof Czamara, który zrealizuje projekt zatytułowany "Charakterystyka spektroskopowa okołonaczyniowej tkanki tłuszczowej w progresji miażdżycy".

Projekt zakłada określenie składu chemicznego okołonaczyniowej tkanki tłuszczowej (PVAT) pozyskanej z odcinka piersiowego i brzusznego aort myszy spontanicznie rozwijających miażdżycę (model ApoE/LDLR-/-) w odniesieniu do PVAT pobranych dla aort myszy kontrolnych (C57). Zaplanowano pomiar widm ramanowskich z wykorzystaniem technik spektroskopii ramanowskiej, w tym także przy użyciu ramanowskiej sondy światłowodowej PVAT myszy chorych/kontrolnych w różnym wieku w trzech punktach czasowych: 2, 4 i 6 miesięcznych. Na podstawie pojedynczych widm ramanowskich możliwe będzie zbadanie w pozyskanych próbkach PVAT względnego poziomu zawartości trójacylogliceroli oraz mian stopnia nasycenia lipidów, co jest bezpośrednim wyznacznikiem występowania stanu zapalnego. Zadanie założone w ramach projektu ma na celu skorelowanie dotychczasowej wiedzy o stanie śródbłonka naczyniowego ze zmianami chemicznymi PVAT w procesie rozwoju miażdżycy naczyń. Badania tego typu mogą przyczynić się do zrozumienia mechanizmów parakrynnego działania PVAT.

Ze wszystkimi listami rankingowymi konkursu Miniatura 2 można zapoznać się na stronie ncn.gov.pl.

Polecamy również
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron