Już 38 młodych naukowców z UJ laureatami konkursu Miniatura 2

Doktorzy Agnieszka Nowak z Wydziału Geografii i Geologii oraz Mateusz Brela z Wydziału Chemii dołączyli do grona 36 pracowników naukowych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy już otrzymali dofinansowanie na pojedyncze działania naukowe służące realizacji badań podstawowych, czyli tzw. małe granty w programie Miniatura 2. Jego celem jest wsparcie naukowców, którzy do tej pory nie byli beneficjentami systemu grantowego Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Konkurs Miniatura skierowany jest do osób posiadających stopień naukowy doktora nadany w okresie do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Wnioskodawcami w konkursie muszą być jednostki naukowe, zaś realizującymi działanie naukowcy, którzy nie kierowali i nie kierują realizacją projektu badawczego oraz nie są laureatami konkursów na stypendia doktorskie lub staże po uzyskaniu stopnia naukowego doktora, finansowanych ze środków NCN. Ważnym warunkiem w konkursie jest wymóg, by w dniu złożenia wniosku osoba ubiegająca się o finansowanie działania naukowego w konkursie była zatrudniona przez wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę.

Działania naukowe, jakie mogą być finansowane w ramach konkursu Miniatura to m.in. badania wstępne, badania pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, konsultacje naukowe, wyjazd badawcze czy konferencyjne. Czas realizacji działania naukowego może wynieść do 12 miesięcy, maksymalna wysokość finansowania od 5 tys. zł do 50 tys. zł, natomiast wysokość kosztów pośrednich nie może przekroczyć 10 proc. kosztów bezpośrednich.

Na opublikowanych dziś 11. listach rankingowych programu Miniatura 2 znalazło się dwoje naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt dr Agnieszki Nowak z Zakładu Geografii Fizycznej UJ przewiduje badania pilotażowe pozwalające określić zależności między występowaniem poszczególnych zbiorowisk semi-naturalnych a dobrobytem człowieka w ujęciu usług ekosystemowych. Zostaną one przeprowadzone w obszarach testowych w Pieninach i pozwolą na uzupełnienie luki dotyczącej wykorzystania zbiorowisk semi-naturalnych w zrównoważonym rozwoju gospodarki lokalnej. Grant dr. Mateusza Breli z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii UJ zakłada udział w stażu badawczym w Narodowym Instytucie Chemii w Ljubljanie, w którym pod opieką prof. Janeza Mavri’ego zrealizuje projekt Badanie reakcji rozkładu biogennego dopaminy w obecności oksydazy monoaminowej B za pomocą metody Empirical Valence Bond (EVB).

Ze wszystkimi listami rankingowymi konkursu Miniatura 2 można zapoznać się na stronie ncn.gov.pl.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"