Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowiec z UJ zrealizuje projekt nagrodzony w konkursie CHIST-ERA

Naukowiec z UJ zrealizuje projekt nagrodzony w konkursie CHIST-ERA

W międzynarodowym konkursie CHIST-ERA Call 2018, który skupia się na technologiach informacyjnych oraz komunikacyjnych, wyłoniono 10 przedsięwzięć badawczych o łącznym budżecie prawie 9 milionów euro.

Wśród nagrodzonych projektów znalazły się dwa, które będą realizowane z udziałem zespołów naukowych z Polski. Projekt "UNICO: Impulsowe sieci neuronowe do urządzeń o niskim poborze mocy", którego autorem i współuczestnikiem jest dr Michał Markiewicz z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, prowadzony będzie przez międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzą partnerzy z Francji, Kanady, Szwajcarii i Polski: University of Sherbrooke, CNRS/Aix-Marseille University, C2N-CNRS, IBM Zurich oraz CEZAMAT PW sp. z o. o.

Drugi ze wzmianowanych projektów to "AIR: Analogowy układ scalony VLSI do inteligentnej analizy danych pozyskiwanych z radarów krótko- i średnio-falowych", w którym udział bierze prof. Krzysztofa Ślota z Politechniki Łódzkiej.

O programie CHIST-ERA.

Opis projektu "Impulsowe sieci neuronowe do urządzeń o niskim poborze mocy".

Przetwarzanie brzegowe (edge computing – EC) i rozwój urządzeń przenośnych, takich jak telefony komórkowe, autonomiczne roboty lub systemy śledzenia zdrowia stanowią jedno z największych wyzwań związanych z wdrażaniem sztucznej inteligencji (artificial inteligence – AI). Systemy te cechują się niewielką ilością dostępnej energii oraz mocy obliczeniowej, z którymi obecnie nie radzą sobie strategie AI. Uważamy, że należy zaproponować architekturę o ultra-niskiej mocy zdolną do realizacji tych strategii. W tym celu proponujemy zbadanie implementacji sprzętowej małoskalowych sieci neuronowych o ograniczonej złożoności, które mogłyby spełnić wymagania EC. Warto zauważyć, że impulsowe sieci neuronowe stwarzają tu prawdziwą szansę, ponieważ mogą łączyć działanie małej mocy i nietrywialne możliwości obliczeniowe, tak jak robią to biologiczne sieci neuronowe.

Impulsowe sieci neuronowe (SNN) o umiarkowanym rozmiarze mogą odtwarzać ważne aspekty biologiczne, które nie są uwzględniane w najnowocześniejszych podejściach do uczenia maszynowego: nieliniowy reżim dynamiczny, który może wyjaśniać podstawowe mechanizmy percepcji i szybkie przetwarzanie, które zachodzi w mózgu, nawet jeśli neurony nie pracują szybko.

Projekt UNICO dotyczy fizycznej realizacji SNN poprzez opracowanie dedykowanego oprzyrządowania. W rzeczywistości możemy przewidzieć, że implementacja takich wysoce równoległych systemów napotka silne ograniczenia konwencjonalnych technologii. Prawdziwym przełomem w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych byłoby wykorzystanie nowych technologii w celu skutecznego wdrożenia tych SNN na sprzęcie o bardzo niskim poborze mocy. Łącząc kompetencje nauk przyrodniczych, materiałowych, inżynierii urządzeń, inżynierii neuromorficznej i uczenia maszynowego, zbadany, w jaki sposób SNN mogą być wdrażane w różnych interesujących zadaniach obliczeniowych dla aplikacji EC. Oczekiwane innowacje zarówno na poziomie sprzętowym, jak i obliczeniowym mogą w przyszłości przynieść przełom w AI.

Polecamy również
Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron