Stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z UJ

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła stypendystów 28. programu START - listę 100 najzdolniejszych naukowców przed trzydziestką. W tym roku wśród zwycięzców znalazło się aż 22 osób, które prowadzą badania w Uniwersytecie Jagiellońskim, co stanowi najlepszy wynik wśród wszystkich instytucji. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł, a czworo najlepszych po 36 tys. zł.

START FNP jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

Stypendyści programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. W programie panuje wysoka konkurencja. 100 nagrodzonych w tym roku badaczy zostało wybranych z grona 845 kandydatów. Na czele rankingu instytucji, z których pochodzi największa liczba laureatów, uplasowały się Uniwersytet Jagielloński (22 stypendystów), Uniwersytet Warszawski (14) i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (6).

Lista laureatów programu stypendialnego START z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• Wojciech Bańczyk (Wydział Prawa i Administracji);
  • dr Anna Bar, dr Krzysztof Czamara (Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków - JCET);
  • Stanisław Bury, dr Łukasz Chrobok, Piotr Gąsiorek, Paulina Wietrzyk-Pełka (Wydział Biologii);
  • Anna Drożdż, Krzysztof Giergiel, Piotr Sierant (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej);
  • Łukasz Fiedeń (Wydział Geografii i Geologii);
  • dr Urszula Górska, Patrycja Kałamała, Mariusz Maziarz, dr Adrian Stencel (Wydział Filozoficzny);
  • Kornelia Kliś (Wydział Lekarski);
  • dr Jakub Konieczny (Wydział Matematyki i Informatyki);
  • Rościsław Krutyhołowa, Katarzyna Owczarek (Małopolskie Centrum Biotechnologii);
  • Krzysztof Popek (Wydział Historyczny).

Od 2009 r. FNP przyznaje również w programie START wyróżnienia kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. Stypendia tych osób zostaną podwyższone do kwoty 36 tys. zł. W tym roku otrzymało je czworo laureatów, w tym dr Magdalena Migalska z Wydziału Biologii UJ oraz Monika Żukowska z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią