Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badacze z UJ wśród laureatów międzynarodowego konkursu Sheng 2

Badacze z UJ wśród laureatów międzynarodowego konkursu Sheng 2

Jak poinformowało Narodowe Centrum Nauki (NCN), w 2. edycji międzynarodowego konkursu Sheng na polsko-chińskie projekty badawcze wsparcie finansowe otrzymali prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ. Łączny budżet przyznanych im grantów na polską część badań wynosi prawie 3,7 mln złotych.


Międzynarodowy konkurs dwustronny Sheng 2 na polsko-chińskie projekty badawcze organizowany jest przez NCN we współpracy z chińską agencją National Natural Science Foundation of China (NSFC), zgodnie z procedurą oceny równoległej. Oznacza to, że obie agencje przeprowadziły równoległą ocenę formalną i merytoryczną wniosków, a finansowanie otrzymały tylko te projekty, które uzyskały rekomendację NCN i NSFC. Ze względu na bardzo wysoki poziom naukowy na liście rankingowej znalazły się wyłącznie projekty uznane za najlepsze przez obydwie agencje.

Sfinansowane projekty będą realizowane w Polsce i w Chinach, a nad realizacją każdego projektu będzie czuwać dwóch kierowników: jeden po stronie chińskiej, drugi po stronie polskiej. Otrzymane środki będzie można przeznaczyć na wynagrodzenie dla zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji polskiej części projektu badawczego.

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów na świecie. U znacznej liczby osób dotkniętych zawałem serca rozwija się niewydolność serca wywoływana także przez inne przyczyny, takie jak np. miażdżyca, nadciśnienie czy infekcje. Przeżywalność pacjentów z niewydolnością serca jest jeszcze gorsza niż w przypadku wielu nowotworów, wynosi 50 proc. po 5 latach. Problemom tym w swoich badaniach przyjrzy się prof. Józef Dulak, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ, który zrealizuje projekt "Wzmocnienie naprawy serca po zawale za pomocą genetycznie ulepszonych kardiomiocytów i komórek śródbłonka uzyskanych z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych". Zdobyta wiedza będzie przydatna w przyszłości dla opracowywania nowych, skutecznych i bezpiecznych metod terapii niewydolności serca. Badania będą prowadzone we współpracy z profesorem Sifengiem Chenem z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju.

Włókna, jako rodzaj jednowymiarowych materiałów o dużym stosunku długości do średnicy, są znane i stosowane od tysięcy lat do produkcji tekstyliów. Mogą one być dalej przetwarzane na przędzę, tkaniny i być poddawane innym technikom związanym z wytwarzaniem tekstyliów. Jednak konwencjonalne włókna i oparte na nich urządzenia nie mogą już spełniać wymagań automatyzacji współczesnego społeczeństwa, a także potrzeb konsumpcyjnych ludzi. Głównym celem projektu prof. Szczepana Zapotocznego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii UJ jest zaprojektowanie szeregu inteligentnych włókien opartych na naturalnych biopolimerach, w tym głównie szybko reagujących termochromowych włókien celulozowych. W ramach badań z grupą prof. Peiyi Wu z Donghua University zostaną wytworzone i zbadane kompozytowe, inteligentne włókna zawierające reagujące na bodźce nanowypełniacze, tj. nanocząstki i nanopłytki. W szczególności wyniki naukowe projektu powinny utorować drogę do projektowania i wytwarzania inteligentnych włókien biopolimerowych o wielu potencjalnych zastosowaniach, w tym do produkcji czujników, uwalnianiu leków w reakcji na dany bodziec, bardziej wydajnym i przyjaznym dla środowiska urządzeń chłodzących oraz wytwarzania siłowników napędzanych magnetycznie.

Łącznie w 2. edycji konkursu Sheng wsparcie finansowe otrzymało 18 projektów. Lista rankingowa jest dostępna na stronie ncn.gov.pl.

Polecamy również
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron