Prestiżowa nagroda dla dr Anny Czarnej z MCB UJ

Komitet Naukowy Interdyscyplinarnej Konferencji Nauk o Lekach ACCORD 2022 przyznał prestiżową Nagrodę im. prof. Stanisława Binieckiego dr Annie Czarnej z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego za prace nad zastosowaniem biologii strukturalnej w poszukiwaniu nowych substancji czynnych.

Podczas tegorocznej edycji konferencji ACCORD "Synergy of interdisciplinary innovations" - interdyscyplinarnej konferencji poświęconej nauce o lekach, organizowanej w dniach od 26 do 28 maja przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, wręczono Nagrodę im. prof. Stanisława Binieckiego, przyznawaną za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie interdyscyplinarnych badań nad lekami.

Otrzymała ją dr Anna Czarna z Grupy Badawczej KIND Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą uhonorowano za prace prowadzone nad zastosowaniem biologii strukturalnej w poszukiwaniu nowych substancji czynnych. Nagrodę przyznano ex-aequo z dr Wiolettą Rut z Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcia w rozwijaniu narzędzi biologii chemicznej do odkrywania leków.

Nagrody im. prof. Stanisława Binieckiego wręczane są co dwa lata podczas konferencji ACCORD za wybitne osiągnięcia młodym naukowcom polskim i zagranicznym co dwa lata. Patron nagrody był polskim lekarzem, farmaceutą i chemikiem. Odkrył todralazynę (wprowadzoną do lecznictwa w 1964 r.) i gapikominę (wprowadzoną w 1970 r.).

Na tegoroczną edycję konferencji złożyły się wykłady ponad 20 prelegentów z renomowanych ośrodków akademickich m. in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Polski, opiniotwórcze panele dyskusyjne z udziałem wybitnych naukowców oraz krótkie sesje ustne prezentujące dorobek naukowy młodych badaczy, a także strefa expo. Wśród uczestników konferencji byli m. in. przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Kolejna edycja konferencji zaplanowana jest na rok 2024.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu