Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dwa projekty humanistyczne nagrodzone w konkursie NPRH

Dwa projekty humanistyczne nagrodzone w konkursie NPRH

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o rozstrzygnięciu kolejnego konkursu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Na liście rankingowej znajdują się 2 projekty, które zrealizują naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dotyczą one dziejów Biblioteki Jagiellońskiej w latach 1918-2003 oraz kultury cyfrowej, która jest jedną z najważniejszych i najbardziej oryginalnych tradycji produkcji kulturowej w Polsce.

Dziedzictwo narodowe to jeden z modułów NPRH, w ramach którego finansowane są nowe lub kontynuowane projekty obejmujące długoterminowe prace dokumentacyjne, edytorskie, translatorskie, słownikowe i bibliograficzne o fundamentalnym znaczeniu dla badań nad kulturą narodową, czyli tworzące podstawy dalszych badań nad najbardziej istotnymi zagadnieniami polskiego dziedzictwa kulturowego.

Jak poinformował resort nauki, do konkursu zgłoszono 83 wnioski. Po przeprowadzeniu procedury konkursowej do finansowania zakwalifikowano 30 projektów na łączną kwotę ponad 24,6 mln zł.

Grant w konkursie zdobyła m.in. Biblioteka Jagiellońska. Projekt, którego kierownikiem jest dr Piotr Lechowski z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, zakłada przeprowadzenie badań, których przedmiotem są dzieje, organizacja, działalność oraz rola Biblioteki Jagiellońskiej w kulturze, nauce i oświacie polskiej w latach 1918-2003. Po odzyskaniu niepodległości, a następnie w pierwszych latach po II wojnie światowej była to największa książnica w Polsce. Biblioteka Jagiellońska przez cały czas swojej działalności począwszy od połowy XIX wieku spełniała i spełnia rolę nie tylko biblioteki uniwersyteckiej, ale także rolę skarbnicy dziedzictwa narodowego. Opisanie jej dziejów w okresie burz dziejowych w XX wieku jest godne dogłębnego zbadania i opisania. Jest koniecznie również dlatego, że do tej pory nie zaistniało żadne kompleksowe opracowanie tego zagadnienia, które obejmuje okres od 1918 do 2003, a które byłoby kontynuacją opracowań obejmujących czas do 1918 roku.

W Uniwersytecie Jagiellońskim będzie też realizowany grant dr. hab. Piotra Mareckiego, prof. UJ z Wydziału Zarządzania i Komunikacji UJ. Dotyczy on kultury cyfrowej, która już od lat 70. ubiegłego wieku stanowiła specyficznie lokalny projekt, który powstał i osiągnął wysoki poziom pomimo ówczesnej izolacji kulturowej i technologicznej Polski. Jednak refleksja naukowa nad nią nigdy nie dorównała jej osiągnięciom. Ten projekt ma nadrobić ów brak i dać podstawy do dalszego jej rozwoju na bazie wcześniejszych osiągnięć.

"Badania oparte na artefaktach kultury cyfrowej w Polsce mają szansę przyczynić się nie tylko do utrwalenia tej tradycji czy jej rozwoju, ale też po raz pierwszy pozwolą na promocję dziedzictwa tej wciąż nieodkrytej sfery polskiej kultury na świecie. Umożliwią także rozwój oryginalnej refleksji i teorii nowomedialnej, które do tej pory były importowane z Zachodu. Stworzenie kompendiów, słowników, baz dokumentacji i repozytoriów wiedzy - dostępnych także w wersji on-line - da impuls do dalszego rozwoju humanistyki cyfrowej w Polsce" - czytamy w opisie planowanych badań.

Celem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki jest uzupełnienie polskiego systemu grantowego o finansowanie projektów, na które nie można uzyskać środków z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz z funduszy europejskich. Są to projekty wieloletnie, trwające czasem kilkanaście i więcej lat, polegające na tworzeniu naukowych publikacji dokumentacyjnych, słownikowych, bibliograficznych, krytycznych wydań źródeł i utworów literackich oraz kompendiów wiedzy o charakterze syntetycznym i encyklopedycznym (moduł Dziedzictwo narodowe). Program ma także upowszechniać osiągnięcia polskiej humanistyki naukowej w świecie (moduł Uniwersalia.1), umożliwić stabilizację wyspecjalizowanych, edytorskich zespołów badawczych oraz finansowanie projektów obejmujących naukowe wydania krytyczne, przekłady na język polski wraz z naukowym opracowaniem edytorskim najważniejszych dzieł należących do kultury światowej (moduł Uniwersalia.2). Ponadto w Programie znajduje się moduł Fundamenty, w ramach którego minister może zaproponować finansowanie projektów dotyczących tematów istotnych dla humanistyki ze względu na politykę państwa.

Polecamy również
Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Między neuroróżnorodnością a terapią

Widok zawartości stron Widok zawartości stron