UJ jednym z polskich liderów programu Horyzont Europa

Komisja Europejska udostępniła dane, z których wynika, że Uniwersytet Jagielloński jest, obok Uniwersytetu Warszawskiego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, liderem wśród polskich beneficjentów programu Horyzont Europa. Na 31 prowadzonych projektów (z czego 8 to koordynacje) UJ otrzymał prawie 15,7 mln euro. Umowy grantowe w ramach programu podpisało dotychczas 356 podmiotów z Polski, które realizują 553 projekty za łączną kwotę 257,46 mln euro.

Horyzont Europa to największy w historii Unii Europejskiej program wspierający badania naukowe i innowacje. Jego budżet na lata 2021–2027 wynosi ponad 95 mld euro. W całym programie rozdysponowano do tej pory 19,35 mld euro. Sumę tę przeznaczono na 5731 projektów z udziałem 16 005 podmiotów ze 149 krajów. Ponad 92% środków, tj. 17,85 mld euro, przypadło beneficjentom z państw członkowskich UE (pozostała część trafiła do państw stowarzyszonych i państw trzecich). W czołówce krajów, które otrzymały dotychczas najwięcej pieniędzy, znajdują się: Niemcy (3,1 mld euro), Francja (2,1 mld euro), Hiszpania (2,1 mld euro). Polska utrzymuje 14. pozycję. Statystyki te obejmują okres do 8 lutego.

Największym polskim beneficjentem programu Horyzont Europa jest Uniwersytet Warszawski (15,8 mln euro), którego naukowcy biorą udział w rekordowej liczbie 41 projektów, z których 7 koordynują.

Minimalnie mniej, bo 15,7 mln euro otrzymał Uniwersytet Jagielloński. Z tych pieniędzy finansuje 31 projektów, w których w 8 występuje w roli koordynatora.

Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęły: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (14,5 mln euro, 23 przedsięwzięcia, 1 koordynacja), Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (10,3 mln euro na 2 projekty, w tym jedna koordynacja), Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (7,5 mln euro, 20 projektów), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (4,3 mln euro, 8 projektów), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (4,1 mln euro, 20 projektów), Politechnika Śląska (3,6 mln euro, 7 projektów), Uniwersytet Gdański (3,4 mln euro, 10 projektów), Politechnika Łódzka (3 mln euro, 8 projektów).

Program Horyzont Europa ma za zadanie zapewnianie wsparcia najlepszym naukowcom i innowatorom. Stymuluje doskonałość naukową za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC), umożliwiając wybitnym naukowcom poszerzanie granic nauki i wiedzy, tak aby Europa mogła sprostać stojącym przed nią wyzwaniom gospodarczym i społecznym. Stypendia i wymiany w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) pomagają z kolei najbardziej utalentowanym młodym naukowcom poszerzać wiedzę i umiejętności.

Więcej o programie ramowym Horyzont Europa przeczytać można na stronie www.kpk.gov.pl/horyzont-europa.

Horyzont Europa na UJ: cwn.uj.edu.pl/projekty/programy/horyzonteuropa.

źródło: Forum Akademickie

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ