Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ponad 20 milionów złotych na badania kliniczne w UJ CM

Ponad 20 milionów złotych na badania kliniczne w UJ CM

Dr hab. Elżbieta Łuczyńska, prof. UJ z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM oraz prof. Wojciech Szczeklik z Wydziału Lekarskiego UJ CM zdobyli granty w konkursie na badania head-to-head w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych organizowanym przez Agencję Badań Medycznych. Ich zespoły przeprowadzą badania kliniczne, w których uczestniczyć będzie ponad 1600 pacjentów.

Jak przekazała Agencja Badań Medycznych, zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach wybór terapii stosowanej w praktyce klinicznej powinien być podejmowany w oparciu o wiarygodne, wysokiej jakości dane kliniczne pozyskane w pierwszej kolejności z badań umożliwiających bezpośrednie porównanie skuteczności i bezpieczeństwa alternatywnych opcji terapeutycznych - badań typu head to head. Przyczynią się one do poprawy sytuacji pacjentów, przede wszystkim poprzez zwiększenie wiedzy dotyczącej najbardziej optymalnej klinicznie terapii, a także przez zwiększenie dostępności do nowych i skutecznych możliwości leczenia.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie konkursem i liczbę złożonych w konkursie projektów badań klinicznych i eksperymentów badawczych dających szansę na poprawę sytuacji pacjentów w Polsce, poprzez zwiększenie dostępności nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia, prezes ABM dr hab. n. med. Radosław Sierpiński podjął decyzję o podniesieniu pierwotnej alokacji o ponad 200 mln zł. Na podstawie listy rankingowej sporządzonej w wyniku przeprowadzenia procedury konkursowej rekomendację do dofinansowania w konkursie otrzymało 27 projektów, dla których łączna kwota dofinansowania wynosi niemal 329 mln zł.

Projekt dr hab. Ewy Łuczyńskiej, prof. UJ będzie miał na celu znalezienie skuteczniejszej metody wykrywania raka piersi, który stanowi ogromny problem na świecie i w Polsce. Liczba zachorowań na niego wciąż rośnie. W 2020 roku był to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy bez względu na płeć. Celem diagnostyki obrazowej w raku piersi jest wczesne wykrycie guza, ale również ocena stopnia zaawansowania choroby. Podstawowym sposobem w jego wykrywaniu jest mammografia. Jest to jedyna metoda, która jest stosowana w badaniach skriningowych. Wiadome jest jednak, że zdiagnozowanie raka piersi w mammografii zależy od typu budowy piersi. Ilość wykrytych raków w mammografii znacząco spada w piersiach o gęstej gruczołowej budowie, a taką budowę posiada nawet 30 proc. badanych kobiet. Ponad to w piersiach o gęstej budowie trudno jest określić stopień zaawansowania miejscowego nowotworu. W związku z ograniczeniami mammografii poszukiwane są nowe metody, które pozwoliłyby na wykrycie większej ilości raków piersi. Jedną z tych metod jest mammografia ze wzmocnieniem kontrastowym. W badaniu tym wzmacniają zmiany patologiczne, natomiast zmiany łagodne w większości przypadków nie ulegają wzmocnieniu. Pozwala to na zdiagnozowanie raka w gęstych gruczołowych piersiach, ocenę stopnia zaawansowania nowotworu.

Celem jednoośrodkowego badania klinicznego zaproponowanego przez profesor Łuczyńską jest porównanie dwóch środków kontrastowych o tej samej osmolalności, a o różnym stężeniu w wykrywaniu zmian w mammografii ze wzmocnieniem kontrastowym oraz porównanie ich z badaniem rezonansem magnetycznym. Badaniem objętych zostanie 900 kobiet, które zgłoszą do lekarza z podejrzeniem raka piersi (kategoria BI-RADS 4a, 4b, 4c, 5) lub z już rozpoznanym nowotworem piersi (BI-RADS 6) przed planowanym leczeniem.

Zespół prof. Wojciecha Szczeklika sprawdzi, czy profilaktyczne podawanie noradrenaliny w trakcie zabiegu operacyjnego zapobiega groźnym dla zdrowia i życia pacjentów spadkom ciśnienia tętniczego krwi. Znieczulenie często wiąże się z obniżeniem aktywności współczulnej, wzrostem podatności żył, rozszerzeniem naczyń krwionośnych i spadkiem ciśnienia tętniczego krwi. Chociaż okołooperacyjne utrzymanie odpowiedniej perfuzji narządów powszechnie uznaje się za istotne, w literaturze niewiele prac poświęcono temu zagadnieniu u pacjentów operowanych z przyczyn pozasercowych. Wstępne dane sugerują, że ciągły wlew noradrenaliny może zapobiegać hipotensji okołozabiegowej i zmniejszać ryzyko pooperacyjnej niewydolności narządów.

Badanie HYP-NOR jest wieloośrodkowym, randomizowanym badaniem klinicznym, które odpowie na pytanie - czy okołooperacyjny wlew noradrenaliny o niskim stężeniu jest lepszy od standardowego postępowania w zakresie kontroli CTK w zapobieganiu hipotensji okołooperacyjnej u pacjentów poddawanych zabiegom pozasercowym?

Planowane jest włączenie 750 chorych poddanych zabiegom pozasercowym. Pacjenci i personel medyczny nie będą zaślepieni względem przydzielenia pacjenta do danej grupy badawczej. Badanie zostanie przeprowadzone na grupach równoległych z równym przydziałem do obu ramion badania. Będzie to jak dotąd jedno z największych badań klinicznych, mających na celu ukierunkowanie postępowania w zakresie kontroli ciśnienia tętniczego krwi w populacji pacjentów poddanych operacjom pozasercowym.

Polecamy również
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron