Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zespół prof. Janusza Skalskiego Złotym Liderem Ochrony Zdrowia

Zespół kardiochirurgów pod kierunkiem prof. Janusza Skalskiego otrzymał złotą nagrodę w konkursie Liderzy Ochrony Zdrowia organizowanym przez pismo „Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia". Tytuł Złotego Lidera w kategorii Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia przyznano zespołowi za wszczepienie zastawki metodą hybrydową u 5-letniej Wiktorii. Gala wręczenia nagród odbyła się 21 kwietnia w Warszawie.

Dotychczas takie zabiegi wykonywano głównie u osób dorosłych, wyjątkowo u młodocianych. Najmniejszy pacjent na świecie, któremu wszczepiono zastawkę ważył powyżej 16 kg. Tymczasem 5-letnia pacjentka krakowskiej kliniki ważyła tylko 12 kg. Urodziła się ze złożoną wadą rozwojową serca i rozwinęło się u niej ciężkie tętnicze nadciśnienie płucne, które uzasadniało przeprowadzenie operacji sp. Pottsa, mającej na celu odbarczenie łożyska płucnego. Postępująca, ciężka niedomykalność zastawki płucnej, skłoniła lekarzy z kolei do podjęcia niesłychanie ryzykownego i równocześnie nowatorskiego zabiegu. Była to operacja ratująca życie, bowiem dziecko znajdowało się w skrajnie ciężkim stanie. Operacja polegała na wprowadzeniu zastawki do tętnicy płucnej. Zabieg trwał w sumie 2,5 godziny. Chirurgom towarzyszyła potężna presja czasu, bo im dłużej trwałaby ta operacja, tym mniejsze byłyby szanse na powodzenie.

- Operacja ta nie byłaby możliwa gdybyśmy nie dysponowali odpowiednimi warunkami technicznymi, jakie zapewnia nowoczesna sala hybrydowa oraz gdyby nie doskonała współpraca ze specjalistami kardiologii inwazyjnej, mającymi doświadczenie w wszczepianiu przeznaczyniowym zastawek biologicznych. Zwróciliśmy się przeto z prośbą o pomoc do wybitnych specjalistów prof. Marcina Demkowa z Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz prof. Tomasza Moszury z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Bez udziału tak znakomitych kolegów nasz sukces byłby niemożliwy - powiedział odbierając nagrodę prof. Janusz Skalski i dodał: - Przyznanie nam tytułu Złotego Lidera Ochrony Zdrowia przez wielce szanowną kapitułę odbieramy z wielką wdzięcznością, jako dowód, że międzyośrodkowa współpraca z najlepszymi, oparta o przyjaźń i koleżeństwo, w najlepszym wydaniu, może dać wspaniałe rezultaty i pozwala przełamywać bariery, wydawało by się niemożliwe do pokonania.

Była to już 9. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Liderzy Ochrony Zdrowia organizowanego przez czasopismo „Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia'. O nagrodę ubiegało się ponad 100 placówek zdrowia z całej Polski. Konkurs Lider w Ochronie Zdrowia był organizowany w czterech kategoriach: Innowacyjne pomysły, Promocja Zdrowia i Profilaktyka, Skuteczne Zarządzanie oraz Działalność na Rzecz Pacjenta.

Zdjęcia: OSOZ

Data opublikowania: 27.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron