Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Innowacyjny projekt dr. Tomasza Żuradzkiego nagrodzony

Innowacyjny projekt dr. Tomasza Żuradzkiego nagrodzony

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) rozstrzygnęła ostatni konkurs eNgage organizowany w ramach projektu Skills współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z laureatów jest dr Tomasz Żuradzki z Zakładu Badań nad Etyką Zawodową Wydziału Filozoficznego UJ, który na realizację projektu "Filozofia w praktyce" otrzymał najwyższe możliwe finansowanie.

Głównym celem konkursu jest rozwój umiejętności naukowców z zakresu popularyzacji nauki i prezentacji wyników badań naukowych dla odbiorców, którzy nie są naukowcami, przede wszystkim młodzieży. Uczestnicy konkursu nie mają żadnych ograniczeń co do proponowanej metody popularyzacji .

W ostatniej edycji konkursu eNgage zgłoszonych zostało 80 wniosków. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 22 naukowców, którzy zaprezentowali przed komisją konkursową swoje innowacyjne popularyzatorskie projekty. Biorąc pod uwagę rekomendacje komisji, Zarząd FNP wyłonił dziesięciu laureatów, którzy na realizację swoich projektów otrzymali nagrody na łączną kwotę ponad 400 tys. złotych.

Laureatem konkursu został dr Tomasz Żuradzki, adiunkt w Zakładzie Badań nad Etyką Zawodową Wydziału Filozoficznego UJ, który na realizację projektu "Filozofia w praktyce" otrzymał 45 tys zł. Głównym motywem, który skłonił młodego badacza do napisania tego projektu, jest zamiar obalenia tego stereotypowego wizerunku filozofa i pokazanie, że jest to fascynująca, żywa i atrakcyjna dziedzina akademicka, zaś od rozstrzygnięć filozoficznych zależą zarówno stanowiska zajmowane w najbardziej kontrowersyjnych sporach współczesnych, jak i decyzje publiczne o olbrzymim znaczeniu finansowym. Celem merytorycznym projektu będzie więc przede wszystkim przedstawienie w przystępnej i różnorodnej formie najciekawszych współczesnych dyskusji naukowych z zakresu tzw. filozofii stosowanej, zachęcanie młodzieży i studentów do własnej pracy i namysłu nad tego typu problemami oraz promowanie kariery naukowej.

Projekt przewiduje cykl dyskusji z młodzieżą licealną w Dworku Białoprądnickim w Krakowie, filozoficzny klub filmowy dla studentów krakowskich uczelni oraz ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę studencką dotyczącą filozofii stosowanej. Głównym spoiwem projektu będzie blog "Filozofia w praktyce" na nowej platformie Interdyscyplinarnego Centrum Etyki UJ. Obecnie platforma gromadzi różnorodne materiały o charakterze naukowym lub dydaktycznym. Skierowana jest głównie do pracowników naukowych. Celem uruchomienia bloga jest m.in. dotarcie do nowego kręgu odbiorców także spoza świata akademickiego dzięki poruszaniu aktualnej tematyki i aktywizację czytelników poprzez możliwość komentowania wpisów. Materiały zamieszczane na blogu u będą stanowiły szybki komentarz na temat aktualnych zjawisk społecznych, decyzji publicznych lub odkryć naukowych, odwołując się do problemów filozoficznych lub etycznych.

Dr Tomasz Żuradzki studiował filozofię i nauki polityczne na UJ oraz w London School of Economics (MSc 2006). W 2011 roku obronił doktorat z metaetyki pod kierunkiem prof. Włodzimierza Galewicza. Oprócz metaetyki zajmuje się również filozofią polityczną i etyką praktyczną. Brał udział w zagranicznych stażach na uniwersytetach w Oslo, Oksfordzkim, Islandzkim w Reykjaviku, Georgetown w Waszyngtonie, St Andrews oraz Fondation Brocher w Genewie. Jest stypendystą British Council, miasta Krakowa i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2007-2014 brał udział jako wykonawca lub kierownik w projektach organizowanych m.in. przez FNP, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Uniwersytet w Oslo oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie realizuje projekt Terroryści, najemnicy, cywile: prawne i etyczne wyzwania wynikające ze współczesnych metod oraz warunków prowadzenia konfliktów zbrojnych finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Sonata 2.

(Łukasz Wspaniały)

Polecamy również
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron