uj-popular-articles uj-popular-articles

Popularne wiadomości

Ambasador Niemiec z wizytą na najstarszej uczelni w Polsce

28 października na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł ambasador Niemiec w Polsce dr Arndt Freytag von Loringhoven wraz z małżonką. Program wizyty obejmował spotkanie z władzami Uniwersytetu oraz zwiedzanie Muzeum UJ Collegium Maius. Dyplomatę przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Jacek Popiel.
Liczba wyświetleń : 4519
Student UJ stypendystą <span lang="en">Yenching Academy</span> Uniwersytetu Pekińskiego

Student UJ stypendystą Yenching Academy Uniwersytetu Pekińskiego

Igor Szpotakowski, absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), został tegorocznym laureatem i stypendystą Yenching Academy w Pekinie - elitarnej jednostki działającej w ramach Uniwersytetu Pekińskiego. Jest jedynym absolwentem polskiej uczelni wyższej przyjętym na ten program w tym roku.
Liczba wyświetleń : 3151
Walne zgromadzenie Una Europa na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim

W zeszłym tygodniu ponad 50 osób reprezentujących studentów, pracowników oraz władze ośmiu uczelni z Berlina, Bolonii, Edynburga, Leuven, Madrytu, Krakowa, Helsinek oraz Paryża, zrzeszonych w ramach sieci Una Europa, spotkało się po raz pierwszy od dwóch lat na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego na Walnym Zgromadzeniu byli pełnomocnik Rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. Stanisław Kistryn, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i badań naukowych Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Bartosz Brożek oraz współprzewodniczący Una Europa Student Board Marco Reyes-Bernal.
Liczba wyświetleń : 2734
Miniatura 5 dla kolejnych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Następnych 9 badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpocznie badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy konsultacyjne dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Miniatura 5. Zaplanowane działania opiewają na ponad 350 tys. złotych.
Liczba wyświetleń : 1951
Akademicki Dzień Pamięci. 82. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom

Dzień 6 listopada obchodzony jest przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci, który łączy w sobie wspomnienie zmarłych członków społeczności akademickiej naszego miasta z uroczystościami upamiętniającymi ofiary Aktion gegen Universitäts-Professoren - przeprowadzonej w 1939 roku przez gestapo akcji represyjnej przeciwko krakowskim uczonym, znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau.
Liczba wyświetleń : 1719
Przełomowe odkrycie krakowskich archeologów w Jordanii

Tajemnicze megalityczne konstrukcje, które powstawały w różnych częściach świata między neolitem a epoką brązu, stanowią od dawna jeden z najciekawszych i najtrudniejszych problemów badawczych współczesnej archeologii. Olbrzymi krok do rozwiązania zagadki budowli z wielkich głazów znajdujących się na Bliskim Wschodzie zrobili właśnie archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Liczba wyświetleń : 1488
Świat w dobie COVID-u. Druga debata w ramach Areopagu Uniwersytetów

Na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się druga z zaplanowanych czterech debat, które odbywają się pod wspólnym hasłem „Świat w dobie COVID-u” w ramach inicjatywy Areopag Uniwersytetów. Wzięli w niej udział naukowcy reprezentujący największe polskie uczelnie biorące udział w projekcie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Katolicki Uniwersytet Lubelski, który był inicjatorem przedsięwzięcia.
Liczba wyświetleń : 1191
Profesor Wojciech Cyrul kandydatem na dyrektora USD

3 listopada 2021 roku odbyło się posiedzenie komisji powołanej do przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USD). Kandydatem wskazanym przez komisję konkursową został dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ. Nominację musi zatwierdzić prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki.
Liczba wyświetleń : 1129
Nowy wymiar edukacji. Pokaz w Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki UJ CM

W laboratorium mieszanej rzeczywistości w Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki UJ - Collegium Medicum odbył się pokaz, podczas którego zaprezentowany został sprzęt i technologie służące do trójwymiarowej wizualizacji danych medycznych. W trakcie spotkania zostało także nawiązane połączenie ze Szpitalem Uniwersyteckim, celem którego było przetestowanie funkcjonowania sprzętu w realiach badań i konsultacji na odległość.
Liczba wyświetleń : 1096
W Krakowie otwarto wystawę z okazji jubileuszu polskiej radiologii

W tym roku obchodzimy 125. rocznicę powstania polskiej radiologii. Z tej okazji od 8 listopada w Krakowie można oglądać jubileuszową wystawę. Przedstawiono na niej unikalne obiekty, w tym m.in. aparaty RTG z lat 30. XX wieku czy z okresu II wojny światowej. Wydarzeniu patronuje rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.
Liczba wyświetleń : 1074