Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Po raz siódmy w Auditorium Maximum UJ odbyło się Dyktando Krakowskie - organizowany przez Wydział Polonistyki UJ największy w Polsce konkurs ortograficzny. Za sprawą tekstów, które tradycyjnie już przygotowała dr hab. Mirosława Mycawka, prof. UJ z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dorośli wybrali się na tour à rebours po Collegium Maius, a juniorzy byli z papużką żako na gigancie.
Liczba wyświetleń: 2278
Troje nowych profesorów belwederskich w Uniwersytecie Jagiellońskim

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. W tym gronie znalazło się troje przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Reprezentują oni nauki medyczne i nauki o zdrowiu oraz nauki ścisłe i przyrodnicze. Uroczystość odbyła się w czwartek 15 lutego w Pałacu Prezydenckim.
Liczba wyświetleń: 1598
Naukowcy UJ laureatami konkursów MAESTRO 15 i SONATA BIS 13

W piątek 23 lutego Narodowe Centrum Nauki (NCN) poinformowało o rozstrzygnięciu konkursów MAESTRO 15 i SONATA BIS 13. Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymali w nich 10 grantów - 2 mistrzowskie i 8 na stworzenie nowych zespołów naukowych. Na sfinansowanie zwycięskich projektów otrzymają oni ponad 30,5 mln złotych.
Liczba wyświetleń: 1421
Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

W niedzielę 18 lutego z okazji Dnia Nauki Polskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. W gronie uhonorowanych znalazły się prof. Monika Brzychczy-Włoch i prof. Agnieszka Słowik z Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz prof. Małgorzata Barańska z Wydziału Chemii UJ.
Liczba wyświetleń: 1362
Wizyta ambasador Filipin na UJ

27 lutego w Collegium Novum odbyło się spotkanie ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang-Ruiz z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jackiem Popielem. W spotkaniu wzięły udział również attaché ds. kultury ambasady Filipin Chloe O. Silverio oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.
Liczba wyświetleń: 1185
<span lang='en'>GlycoSHIELD</span>, czyli rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów

GlycoSHIELD, czyli rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów

Dr Mateusz Sikora z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów. To efekt algorytmu GlycoSHIELD opracowanego dzięki polsko-niemieckiej współpracy naukowej w Centrum Dioscuri Maxa Plancka, powstałym w 2023 roku w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. W badaniach dr. Sikory udział brały również paryski Inserm i tajwańska Academia Sinica.
Liczba wyświetleń: 1158
List ministra nauki z okazji Dnia Nauki Polskiej

Z okazji Dnia Nauki Polskiej szef resortu nauki Dariusz Wieczorek skierował list do przedstawicieli świata nauki i szkolnictwa wyższego. Pogratulował w nim osiągnięć badawczych, dydaktycznych, wdrożeniowych i organizacyjnych. Nakreślił także priorytety oraz cele swojej działalności na stanowisku ministra nauki.
Liczba wyświetleń: 1064
Prestiżowa nagroda dla prof. Marcina Magierowskiego

Rising Star Awards to nagrody przyznawane przez Europejską Unię Gastroenterologiczną (United European Gastroenterology, UEG), którymi honoruje się najwybitniejszych naukowców i klinicystów młodego pokolenia. W tym roku w gronie nagrodzonych znalazł się prof. Marcin Magierowski, kierownik Pracowni Inżynierii Komórkowej i Diagnostyki Izotopowej Katedry Fizjologii UJ CM.
Liczba wyświetleń: 1039
Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Dr Ewa Chrostek z Wydziału Biologii prowadzi badania bakterii, która chroni owady przed wirusami. Dr hab. inż. Rafał Kucharski (Wydział Matematyki i Informatyki) bada m.in. jaki wpływ może mieć sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Celem projektu HYADES, którego kierownikiem jest dr Michał Drahus z Obserwatorium Astronomicznego UJ, jest poszukiwanie wody w różnych miejscach Układu Słonecznego oraz ustalenie pochodzenia wody na Ziemi. Ich prace finansowane są z grantów przyznanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).
Liczba wyświetleń: 1027
Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

W piątek 1 marca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie laureaci Nagrody im. ks. Stanisława Musiała odebrali pamiątkowe menory i dyplomy honorowe. Za twórczość nagrodzony został Robert Szuchta, autor fundamentalnej i mającej charakter popularyzatorski pracy "1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki", a za działalność społeczną mieszkająca w Cambridge Agnieszka Cahn, badaczka historii myślenickich Żydów.
Liczba wyświetleń: 1013