uj-popular-articles uj-popular-articles

Popularne wiadomości

Uniwersyteckie inwestycje w finale konkursu Modernizacja Roku [GŁOSOWANIE]

Przebudowana szklarnia Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ i nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ znalazły się w finale 25. edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Dziś startuje plebiscyt internetowy dla realizacji finałowych. Zachęcamy do oddania głosu na uniwersyteckie inwestycje.
Liczba wyświetleń : 4269
UJ cieszy się niezmiennym zainteresowaniem wśród Polonii

Ponad 600 młodych osób polskiego pochodzenia z całego świata otrzyma stypendia w ramach programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia. Ilu z nich będzie kształciło się w Uniwersytecie Jagiellońskim, dowiemy się wkrótce. Pośród szkół wyższych, na których wnioskodawcy deklarowali chęć podjęcia kształcenia, najstarsza polska uczelnia jak zwykle cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Liczba wyświetleń : 4058
Jak rekordowe tłumy wpływają na tatrzańską przyrodę? [ROZMOWA]

Takich tłumów, jak w minione wakacje, w Tatrach jeszcze nie widziano. Na najpopularniejszych szlakach tworzyły się zatory, turyści pozostawili po sobie mnóstwo śmieci. Zdarzały się też skandaliczne przypadki drażnienia dzikich zwierząt. O tym, jak dzisiejsza turystyka wpływa na najwyższe polskie góry, rozmawiamy z dr hab. Elżbietą Gorczycą, prof. UJ z Zakładu Geomorfologii Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Liczba wyświetleń : 2238
Wizyta młodych ludzi z całego świata w ramach projektu "Pociąg Pamięci"

3 września w auli Collegium Novum odbyło się spotkanie w ramach międzynarodowego projektu "Pociąg Pamięci" (Le Train des Mémoires - fr.), którego celem jest upamiętnienie Holokaustu. Tym razem zostało zorganizowane zostało przez Zgromadzenie Parlamentarne Frankofonii - Assemblée Parlementaire de la Francophonie (APF) pod hasłem "Pamięć o przeszłości w przestrzeni frankfońskiej oraz przekazywanie pamięci przyszłym pokoleniom".
Liczba wyświetleń : 1917
Nowoczesny budynek dydaktyczny UJ przy Reymonta oficjalnie otwarty

We wtorek 7 września uroczyście otwarto nową siedzibę Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (WSMiP UJ). Możliwość przenosin do jednego budynku przez niemal wszystkie wydziałowe jednostki stanowi z jednej strony znaczące ułatwienie w codziennej pracy dydaktycznej i badawczej dla kilkuset pracowników i kilku tysięcy studentów, ale przede wszystkim jest ogromną szansą na integrację środowiska akademickiego.
Liczba wyświetleń : 1654
UJ zorganizuje kursy przygotowawcze do podjęcia studiów w Polsce

Uniwersytet Jagielloński jest jedną z 10 uczelni, która otrzyma dofinansowanie w ramach programu Kursy Przygotowawcze Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). W trakcie kursów, stypendyści uczą się lub doskonalą znajomość języka polskiego oraz poszerzają swoją wiedzę w zakresie przedmiotów związanych z kierunkiem przyszłych studiów, ale także pogłębiają wiedzę na temat Polski, jej kultury i historii.
Liczba wyświetleń : 1352
Chiralne nanoklatki z DNA. Interesujące badania naukowców z UJ

Grupa prof. Jonathana Heddle’a z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ wraz z naukowcami Wydziału Chemii UJ opublikowali wyniki badań nad chiralnymi nanoklatkami z DNA. Stworzone przez nich trójwymiarowe bryły mogą zostać wykorzystane jako materiał do zbudowania nowej generacji nośników leków.
Liczba wyświetleń : 1320
Ewakuowano pracowników i pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego

Duszący dym i ewakuowani pracownicy oraz pacjenci z budynku przy ul. Kopernika 23. Na szczęście ten widok, to jedynie fragment scenariusza zaplanowanych na wtorek 17 sierpnia ćwiczeń BHP. Mimo że była to tylko ewakuacja próbna, przeprowadziła ją prawdziwa jednostka straży pożarnej wspomagana przez straż miejską. W ćwiczeniach uczestniczyli też ratownicy medyczni.
Liczba wyświetleń : 1209
Ranking THE: UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią

2 września zostały opublikowane wyniki rankingu Times Higher Education (THE) World University Rankings 2022. Uniwersytet Jagielloński utrzymał pozycję z poprzedniego roku, kiedy awansował z przedziału 601-800 do przedziału 501-600, uzyskując ponownie najlepszy wynik spośród 23 polskich uczelni zakwalifikowanych do bieżącego zestawienia.
Liczba wyświetleń : 987
Tłumaczka z UJ nagrodzona za przekład prozy Katheriny Mansfield

Dr hab. Magdalena Heydel, prof. UJ z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego została laureatką 16. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Jury nagrodziło ją za przekład i opatrzenie posłowiem "Opowiadania" Katheriny Mansfield. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców oraz wręczenie Literackich Kostek odbyło się podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Liczba wyświetleń : 966