uj-popular-articles uj-popular-articles

Popularne wiadomości

Japońskie odznaczenie państwowe dla profesora Wojciecha Nowaka

Rząd Japonii odznaczył Orderem Wschodzącego Słońca – Złote Promienie ze Wstęgą prof. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020. Ambasada Japonii w specjalnym komunikacie podziękowała mu za jego wieloletnią działalność i wyraziła nadzieję, że zapoczątkowane przez niego więzy przyjaźni będą przyczyniały się do dalszego rozwoju relacji polsko-japońskich.
Liczba wyświetleń : 2097
Władze UJ złożyły kwiaty pod pomnikiem Hugona Kołłątaja

W krakowskie obchody święta Konstytucji 3 Maja od 9 lat wpisuje się uroczystość upamiętniająca Hugona Kołłątaja - reformatora Akademii Krakowskiej i jej późniejszego rektora, współtwórcę Konstytucji 3 Maja. Dziś pod jego pomnikiem, znajdującym się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja przy ulicy Gołębiej, władze najstarszej polskiej uczelni, na czele z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem, złożyły kwiaty.
Liczba wyświetleń : 1909
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]

Jako kontynuatorzy dzieła zapoczątkowanego przez założycieli krakowskiego Studium Generale jesteśmy wszelako dalecy od tego, aby spocząć na laurach. Mierzymy się wszak nieustannie z coraz to nowymi wyzwaniami, które wymagają od nas roztropności, determinacji, umiejętności wynajdywania rozwiązań dla problemów i sytuacji, które stają na naszej drodze - mówił podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu rektor UJ prof. Jacek Popiel.
Liczba wyświetleń : 1848
"<span lang="en">Chemical Science</span>" donosi o badaniach naukowych chemików z UJ

"Chemical Science" donosi o badaniach naukowych chemików z UJ

Na łamach flagowego czasopisma wydawnictwa The Royal Society of Chemistry - Chemical Science, ukazała się praca "Mining anion–aromatic interactions in the Protein Data Bank", której współautorami są Emilia Kuźniak-Glanowska i dr hab. Robert Podgajny, prof. UJ z Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych Wydziału Chemii UJ. Artykuł powstał w ramach realizacji interdyscyplinarnego programu studiów doktoranckich InterDokMed.
Liczba wyświetleń : 1584
Poznaliśmy wszystkich zwycięzców konkursu Mądra Książka Roku

Carl Zimmer, Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha, Jacques Le Goff oraz Julita Mańczak i Jakub Małecki triumfowali w 7. edycji konkursu Mądra Książka Roku 2021. W tym roku tradycyjnie nominowanych było 10 książek dla dorosłych oraz 5 dla dzieci i młodzieży. Organizatorem plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński i portal Mądre Książki.
Liczba wyświetleń : 1546
Medycy z Krakowa zakupili specjalistyczny sprzęt dla szpitala we Lwowie

Wysokospecjalistyczne narzędzia chirurgiczne o wartości prawie 70 tysięcy złotych trafią do Szpitala Klinicznego Państwowej Straży Granicznej we Lwowie. Zakupiono je z pieniędzy zebranych przez pracowników Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w ramach trwającej ponad miesiąc wewnętrznej zbiórki "Pomoc dla Ukrainy".
Liczba wyświetleń : 1532
Badaczki z UJ na premierowej liście rankingowej Miniatura 6

Już wkrótce dr hab. Katarzyna Dubas-Jakóbczyk, dr Magdalena Maciuszek i dr inż. Monika Stefańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego będą mogły rozpocząć badania wstępne i pilotażowe dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki (NCN). Badaczki znalazły się na pierwszej liście rankingowej szóstej edycji konkursu Miniatura na pojedyncze działania naukowe.
Liczba wyświetleń : 1418
Młodzi naukowcy z UJ ze stypendiami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła wyniki konkursu START 2022. Prestiżowe stypendia otrzyma 10 wybitnych, młodych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku stypendia zostały przyznane po raz 30. Laureaci programu otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.
Liczba wyświetleń : 1398
Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego

W sobotę 14 maja w murach Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego obył się koncert z okazji 658. rocznicy założenia Uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego. Słuchacze mieli okazję zapoznać się z najpiękniejszymi ariami i duetami operetkowymi oraz fragmentami z operowych arcydzieł Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej.
Liczba wyświetleń : 1380
Wolontariusze z UJ wspierają Kraków w niesieniu pomocy uchodźcom

Kraków, od samego początku napływu ukraińskich uchodźców i ewakuowanych do Polski, okazał się bardzo istotnym węzłem komunikacyjnym. W ostatnim tygodniu lutego 2022 roku różne działania wspierające realizowane przez studentów i wykładowców Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zyskały strukturę wzajemnego wsparcia pod nazwą Inicjatywa dla Ukrainy (IDU).
Liczba wyświetleń : 1367