Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

27 marca odbyło się posiedzenie Senatu UJ, w trakcie którego opiniowane były osoby zgłoszone przez elektorów na kandydatów na Rektora UJ na kadencję 2024-2028. W obradach udział wzięły wszystkie osoby zgłoszone przez grupy elektorów do Uczelnianej Komisji Wyborczej: prof. Armen Edigarian, prof. Tomasz Grodzicki, prof. Piotr Jedynak i prof. Dorota Malec.
Liczba wyświetleń: 2008
Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) opublikowało wyniki konkursu o stypendium ministra na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Szef resortu Dariusz Wieczorek przyznał granty 386 żakom. W gronie laureatów jest 37 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendium jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17 tys. złotych.
Liczba wyświetleń: 1706
Członkowie Rady Uczelni zdecydowali, kto powalczy o fotel rektora UJ

Rada Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego na posiedzeniu 4 kwietnia br. wskazała kandydatów na stanowisko rektora UJ na kadencję 2024-2028. Następcę profesora Jacka Popiela poznamy za 3 tygodnie. Wcześniej profesorowie ubiegający się o to stanowisko wezmą udział w debacie z przedstawicielami społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni.
Liczba wyświetleń: 1257
Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń dla maturzystów. W piątek 22 marca w Auditorium Maximum odbył się Dzień Otwarty najstarszej polskiej uczelni. Wydarzenie jest unikalną okazją, by poznać tajniki nauki, odkryć fascynujący świat uniwersyteckich kampusów i dowiedzieć się o najnowszych trendach edukacyjnych. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który z pewnością zaspokoił ciekawość i zainteresowania każdego przyszłego studenta.
Liczba wyświetleń: 1234
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

19 marca 1945 roku odbyła się pierwsza po wojnie inauguracja roku akademickiego w UJ, której dokonał ówczesny rektor prof. Tadeusz Lehr-Spławiński. W 79. rocznicę tego wydarzenia władze uczelni, przedstawiciele Samorządu Studentów, Towarzystwa Doktorantów, Stowarzyszenia Absolwentów UJ oraz członkowie Stowarzyszenia "Ne Cedat Academia" złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami w Collegium Novum i przy ul. Podwale 2.
Liczba wyświetleń: 1122
Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Zadaniem w konkursie dla studentów i doktorantów polskich uczelni, było stworzenie projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Grant na rozwój prototypu eksperymentu, opiekę mentorską, a także zaproszenie na wyjazd studyjny do ośrodka CERN oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) otrzymały trzy drużyny, w tym zespół, którego członkiem jest Michał Piotrowski z UJ CM.
Liczba wyświetleń: 1085
Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne 82 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Nowi profesorowie reprezentują 52 instytucje naukowe, a najwięcej z nich wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość odbyła się we wtorek 26 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Liczba wyświetleń: 1033
Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Dr hab. Jolanta Perek-Białas i dr Anna Urbaniak z Instytutu Socjologii oraz Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ wraz z międzynarodowym zespołem badawczym otrzymały grant na realizację projektu "Intergenerational care relations: Challenges and potentials for reconciliation of education and care in ageing knowledge societies" (InterCare), który ma na celu zbadanie m. in. pozytywnych aspektów zaangażowania studentów w opiekę nad osobami starszymi i zależnymi.
Liczba wyświetleń: 1011
Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar nominował 27 marca br. prof. Włodzimierza Wróbla z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK), która zajmie się opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach.
Liczba wyświetleń: 1000
Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Adam Kozik zajął 3. miejsce w sesji ustnej "Farmacja i Nowe Technologie Biomedyczne" podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Postępy w Badaniach Biomedycznych, a Daniel Jankowski otrzymał stypendium ministra nauki na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe oraz stypendium Fulbrighta.
Liczba wyświetleń: 973