Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

COVID-19: Co należy robić, żeby nie było kolejnej tragicznej jesieni?

"Epidemia COVID-19 i wirus SARS-CoV-2 nie zniknęły, ale zmieniły swoje oblicze. Musimy adaptować się do tych zmian. Karygodne wydaje się udawanie, że problem zniknął oraz iluzja, że 'jakoś to będzie'" - piszą w najnowszym stanowisku naukowcy z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN, którego członkami są profesorowie Małgorzata Kossowska i Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Liczba wyświetleń : 2288
Poznaliśmy autorów najlepszych prac z zakresu zamówień publicznych

Konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu zamówień publicznych rozstrzygnięty. Kapituła, po uważnej lekturze 22 nadesłanych prac, przyznała określone regulaminem nagrody. Za najlepszą uznano "Wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorców w prawie zamówień publicznych" napisaną przez Krzysztofa Zalewskiego, absolwenta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ).
Liczba wyświetleń : 2197
Polimerowe implanty niezbędne w brachyterapii nowotworów oka

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) wspólnie z fizykami medycznymi i lekarzami z Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU) opracowali technologię druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych. Rozwiązania tego typu stosowane są w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych oczu - czerniaków naczyniówki.
Liczba wyświetleń : 2194
Uczeni z UJ członkami zespołu doradczego ds. programu "Perły nauki"

Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki wręczył powołania członkom zespołu doradczego ds. programu pod nazwą "Perły nauki". W gronie nowo mianowanych znaleźli się m.in. pracownicy naukowi Wydziału Biologii UJ, Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
Liczba wyświetleń : 2166
Przełomowe wyniki badań uczonych z MCB UJ w "The EMBO Journal"

Persulfidacja jest unikalną potranslacyjną modyfikacją białek, która chroni nasze komórki i proteomy przed stresem oksydacyjnym i starzeniem się. Najnowsze prace z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (MCB) wykazały, że za tę niewielką modyfikację chemiczną odpowiada białko komórkowe, zwane modyfikatorem związanym z ubikwityną 1 (Urm1).
Liczba wyświetleń : 1527
Nie żyje profesor Marek Zembala. Był prorektorem UJ CM

12 września w wieku 82 lat zmarł prof. Marek Zembala, prorektor UJ CM (1999-2005), prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. nauki (1984-87), kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w latach 1980-2010.
Liczba wyświetleń : 1517
Wyniki ewaluacji działalności naukowej UJ za lata 2017-2021

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel zdecydował o opublikowaniu decyzji Ministra Edukacji i Nauki w sprawie przyznania kategorii naukowych dla dyscyplin naukowych reprezentowanych w UJ. Przypomnijmy, że po raz pierwszy przedmiotem ewaluacji nie była ocena działalności naukowej wydziałów, lecz osiągnięcia naukowe pracowników reprezentujących daną dyscyplinę.
Liczba wyświetleń : 1429
Prof. Piotr Chłosta laureatem Nagrody Forum Ochrony Zdrowia

Prof. Piotr Chłosta - wybitny urolog, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Wydziału Lekarskiego UJ CM, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego - otrzymał nagrodę Forum Ochrony Zdrowia 2022 w kategorii "Innowacje". Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla pracy osób oraz instytucji, które poprzez swoją działalność oraz zaangażowanie przyczyniają się do dokonywania realnych zmian w systemie ochrony zdrowia.
Liczba wyświetleń : 1419
Stypendia START FNP dla naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego

W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów 100 laureatom programu START 2022. Było to jubileuszowe spotkanie, ponieważ prestiżowe stypendia dla wybitnych młodych uczonych zostały wręczone po raz 30. W tym roku wśród zwycięzców znalazło się 10 osób, które prowadzą badania w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Liczba wyświetleń : 1394
Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura

Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało w piątek 16 września piątą listę rankingową konkursu Miniatura 6. Grono ekspertów wyłoniło do finansowania 4 wnioski naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego na łączną kwotę niemal 200 tys. złotych. W ramach przyznanych funduszy przeprowadzą oni badania wstępne i pilotażowe.
Liczba wyświetleń : 1240