Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

27 marca odbyło się posiedzenie Senatu UJ, w trakcie którego opiniowane były osoby zgłoszone przez elektorów na kandydatów na Rektora UJ na kadencję 2024-2028. W obradach udział wzięły wszystkie osoby zgłoszone przez grupy elektorów do Uczelnianej Komisji Wyborczej: prof. Armen Edigarian, prof. Tomasz Grodzicki, prof. Piotr Jedynak i prof. Dorota Malec.
Liczba wyświetleń: 1915
Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) opublikowało wyniki konkursu o stypendium ministra na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Szef resortu Dariusz Wieczorek przyznał granty 386 żakom. W gronie laureatów jest 37 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendium jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17 tys. złotych.
Liczba wyświetleń: 1650
Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

14 marca Uniwersytet Jagielloński odwiedzili przedstawiciele islandzkiej dyplomacji: Hannes Heimisson - ambasador Islandii w Polsce, Ukrainie, Bułgarii i Rumunii z siedzibą w Warszawie oraz konsul generalny Janusz Kahl. Z dyplomatami w Collegium Novum spotkali się prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec oraz dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Władysław Witalisz.
Liczba wyświetleń: 1216
Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń dla maturzystów. W piątek 22 marca w Auditorium Maximum odbył się Dzień Otwarty najstarszej polskiej uczelni. Wydarzenie jest unikalną okazją, by poznać tajniki nauki, odkryć fascynujący świat uniwersyteckich kampusów i dowiedzieć się o najnowszych trendach edukacyjnych. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który z pewnością zaspokoił ciekawość i zainteresowania każdego przyszłego studenta.
Liczba wyświetleń: 1197
W Szpitalu Uniwersyteckim przyszły na świat czworaczki

Po sześcio- i pięcioraczkach nadszedł czas na kolejny udany wieloraczy poród w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Tym razem dzięki staraniom zespołu z Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii oraz opiece personelu Oddziału Klinicznego Neonatologii przyszły na świat czworaczki. Dziewczynki urodziły się pod koniec lutego. Dumnymi rodzicami Agnieszki, Hani, Klementynki i Anielki są Dominika i Marcin Gąsienica-Matus.
Liczba wyświetleń: 1121
Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Polskie Towarzystwo Matematyczne nagrodziło wybitnych przedstawicieli tej dziedziny nauki. Nagrodą Główną im. Profesora Hugona Steinhausa, przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki, uhonorowany został prof. Marian Mrozek, który na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego kieruje Katedrą Matematyki Obliczeniowej.
Liczba wyświetleń: 1114
Członkowie Rady Uczelni zdecydowali, kto powalczy o fotel rektora UJ

Rada Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego na posiedzeniu 4 kwietnia br. wskazała kandydatów na stanowisko rektora UJ na kadencję 2024-2028. Następcę profesora Jacka Popiela poznamy za 3 tygodnie. Wcześniej profesorowie ubiegający się o to stanowisko wezmą udział w debacie z przedstawicielami społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni.
Liczba wyświetleń: 1091
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

19 marca 1945 roku odbyła się pierwsza po wojnie inauguracja roku akademickiego w UJ, której dokonał ówczesny rektor prof. Tadeusz Lehr-Spławiński. W 79. rocznicę tego wydarzenia władze uczelni, przedstawiciele Samorządu Studentów, Towarzystwa Doktorantów, Stowarzyszenia Absolwentów UJ oraz członkowie Stowarzyszenia "Ne Cedat Academia" złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami w Collegium Novum i przy ul. Podwale 2.
Liczba wyświetleń: 1084
Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Zadaniem w konkursie dla studentów i doktorantów polskich uczelni, było stworzenie projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Grant na rozwój prototypu eksperymentu, opiekę mentorską, a także zaproszenie na wyjazd studyjny do ośrodka CERN oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) otrzymały trzy drużyny, w tym zespół, którego członkiem jest Michał Piotrowski z UJ CM.
Liczba wyświetleń: 1059
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Tylko przez dwa najbliższe tygodnie będzie można podziwiać wystawę manuskryptów muzycznych pochodzących ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie oraz Biblioteki Jagiellońskiej. Z okazji przypadającej 22 kwietnia trzechsetnej rocznicy urodzin wielkiego filozofa Immanuela Kanta tegoroczna wystawa, która towarzyszy 28. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena, zorganizowana została pod hasłem "Beethoven i filozofowie".
Liczba wyświetleń: 1050