Prof. Stanisław Kistryn na spotkaniu przedstawicieli konferencji rektorów z krajów UE

W środę 9 września w siedzibie COST Association (European Cooperation in Science and Technology) w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli konferencji rektorów z Francji (CPU), Holandii (VSNU), Niemiec (HRK), Polski (KRASP) i Węgier (MRK) poświęcone analizie sytuacji rzadkich dyscyplin w nauce i edukacji. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Zrzeszenia Uniwersytetów (EUA).

Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) reprezentowali: prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. badań naukowych i współpracy prof. Alojzy Nowak, oraz prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Jacek Witkoś.

W czasie dyskusji plenarnych oraz w dedykowanych grupach roboczych omówiono problemy zdefiniowania rzadkich dyscyplin oraz sposobów ich zachowania i wspierania jako uniwersalnego dobra kultury europejskiej, a także wpływania na narodowe i unijne polityki skierowane na umożliwienie tych przedsięwzięć. Uczestnicy brukselskiego spotkania przedyskutowali różniej plany przyjęcia wspólnych metodologii badawczych.

Ważną kwestią jest powołanie i efektywna działalność narodowych obserwatoriów, które wezmą pod uwagę lokalną specyfikę w definiowaniu rzadkich dyscyplin oraz koordynacja działań z poziomu platformy europejskiej, której początkiem może być omawiane spotkanie.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau