Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O opiece nad śmiertelnie chorymi z różnych perspektyw

O opiece nad śmiertelnie chorymi z różnych perspektyw

21 kwietnia 2016 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się II Konferencja pt. „Opieka Paliatywna i Hospicyjna – Medycyna, Humanizm, Wolontariat", zorganizowana wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.

Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona była zagadnieniom związanym z tematem „Współczesność wobec śmierci i umierania".

W konferencji wzięły udział m.in. osoby zaangażowane w działalność hospicyjną,  przedstawiciele środowiska akademickiego i medycznego, a także osoby duchowne. Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli zarówno reprezentanci zawodów medycznych, jak i studenci, wolontariusze oraz inne osoby zainteresowane problematyką opieki nad chorymi u kresu życia.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prezes Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie dr Jolanta Stokłosa i pełnomocnik rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w Collegium Medicum prof. Beata Tobiasz-Adamczyk. W swoim wystąpieniu rektor UJ zaznaczył, że tematyka konferencji jest mu bliska z przyczyn zawodowych:
- W ostatnim stuleciu osiągnęliśmy ogromny postęp w zwiększaniu długości życia. Są jednak choroby, których nie potrafimy wyleczyć. Bywa że stajemy w obliczu tych najtrudniejszych momentów, kiedy tak często pokazywany spektakularny sukces medycyny nie ma miejsca. Musimy się z tym faktem po pierwsze pogodzić, co z punktu widzenia praktykującego lekarza jest niezmiernie trudne, a także zrozumieć okoliczności, które tej sytuacji towarzyszą, zarówno z perspektywy chorego jak i jego otoczenia. To problem nie tylko medyczny. Dlatego bardzo się cieszę, że na Uniwersytecie Jagiellońskim odbywa się konferencja, która gromadzi ludzi z tak wielu środowisk i pozwala spojrzeć na ten niełatwy temat z tak szerokiej perspektywy – podkreślił prof. Wojciech Nowak.

W trakcie otwarcia konferencji odczytano również list ministra zdrowia dr. Konstantego Radziwiłła, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Minister z dużym uznaniem wyraził się o idei konferencji, stwierdzając m.in., że „poza niezaprzeczalnymi wartościami naukowymi i edukacyjno-szkoleniowymi, dotyka [ona] istoty humanizmu we wzajemnych relacjach międzyludzkich, a zwłaszcza jego roli wobec medycyny paliatywnej."

Kolejne sesje konferencji poświęcone były rozmaitym filozoficznym, psychologicznym, humanistycznym oraz medycznym aspektom śmierci i umierania, a także codziennym doświadczeniom w pracy z terminalnie chorymi. Oprócz wykładów, odbyły się również dyskusje panelowe, w trakcie których uczestnicy mieli okazję wymienić przemyslenia i poglądy na wymienione w trakcie prelekcji tematy.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na jej stronie internetowej: www.paliatywna.uj.edu.pl.

 

Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron