Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jakie będą uniwersytety przyszłości? Międzynarodowa konferencja w ISP UJ

Jakie będą uniwersytety przyszłości? Międzynarodowa konferencja w ISP UJ

20 września na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ rozpoczęła się zorganizowana przez Instytut Spraw Publicznych międzynarodowa konferencja "Zarządzanie Uniwersytetem Przyszłości. Badania nad konkurencyjnością, globalizacją i rozwojem".

Dwudniowe spotkanie, w którym biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacji Rektorów Polskich, Międzynarodowej Sieci Badawczej PGV (Réseau Pays du Groupe Vysegrad) oraz rektorzy wielu polskich uczelni połączone jest z 24. Konferencją Sieci PGV oraz 12. Konferencją Zarządzania Międzykulturowego.

Konferencję otworzyła prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. rozwoju, która zaznaczyła, że dyskusja o uniwersytetach przyszłości odbywa się w wyjątkowym momencie, w przededniu wejścia w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

- Trwa debata nad kształtem organizacyjnym uczelni, stawiane są pytania o perspektywy rozwoju uczelni i sposoby oceny ich działalności. Wiele pytań zadaje też sektor biznesowy. Jaki będzie wynik tych zmian? Czy będzie to jedynie korekta dotychczasowego systemu czy osiągniemy nową jakość? Mam nadzieję, że obrady przyniosą wiele odpowiedzi - mówiła prof. Malec.

Istotne punkty wdrażanej tzw. Konstytucji dla Nauki przedstawił Piotr Müller, podsekretarz stanu w MNiSW. Zaznaczył, że ustawa gwarantuje wolność akademicką i poszerza autonomię uczelni, zapewni im autonomię finansową i poprawi funkcjonowanie administracji. Podkreślił także, że zamysłem nowych regulacji jest odejście od modelu ilościowego na rzecz jakościowego. Ma się to dokonać m.in. poprzez rezygnację z minimum kadrowego i zmianę modelu ewaluacji.

Wystąpienia i obrady konferencyjne zostały zgrupowane w dwóch blokach: ład systemowy  i kierowanie uczelnią. Wykład inauguracyjny zatytułowany "The Anomalous Governance of Scholarship" wygłosił prof. Hugh Willmott (Cass Business School, University of London).

Wprowadzenia do międzynarodowej tematyki konferencji dokonał prof. Claude Martin, honorowy przewodniczący sieci PGV, który stwierdził, że uniwersytet przyszłości będzie musiał odpowiedzieć na zmiany społeczne jakie dokonują się we współczesnych społeczeństwach, stać się systemem otwartym, brać pod uwagę wielokulturowość, przygotować studentów do pracy w światowej gospodarce.

- Niezbędne będzie wprowadzenie w życie nowych sposobów kierowania uniwersytetem, tak aby w sposób bardziej efektywny brały w nim udział wszystkie grupy tworzące społeczność akademicką - studenci nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, ale także jego partnerzy: terytorialne jednostki administracyjne i przedsiębiorstwa - mówił prof. Martin.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron