Konferencja "FAIR - wyzwania i szanse dla polskiej fizyki"

W dniach od 18 do 19 września w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się konferencja naukowa pt. "FAIR - wyzwania i szanse dla polskiej fizyki", zorganizowana z myślą o polskich studentach i młodych naukowcach, którzy są na etapie wyboru swojej drogi naukowo-badawczej.

Celem spotkania było zaprezentowanie im możliwości badawczych jakie będą dostępne w nowym międzynarodowym ośrodku FAIR (Facility for Anti Proton and Ion Research) w Darmstadt, którego budowa jest obecnie realizowana.

Udział Polski w tym międzynarodowym przedsięwzięciu oparty jest na podpisanej przez Rząd RP międzynarodowej Konwencji FAIR. Polski wkład w budowę ośrodka został zadeklarowany na poziomie 2,38 % kosztów przedsięwzięcia, co odpowiada kwocie około 30 mln euro. W conajmniej 50% będzie on wniesiony do Spółki FAIR w formie rzeczowej, czyli w postaci zbudowanych w Polsce urządzeń infrastruktury badawczej. Tym samym Polska stała się udziałowcem przedsięwzięcia, a budowany ośrodek znalazł się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Minister Nauki i Szkolnictwa powierzył realizację zapisów Konwencji FAIR Uniwersytetowi Jagiellońskiemu wyznaczając go jednocześnie na udziałowca w Spółce FAIR.

Podczas konferencji znani naukowcy przedstawili zainteresowanym studentom i młodym naukowcom planowane badania w ośrodku FAIR. Spotkanie stanowiło także dla studentów okazję do zaprezentowania w formie referatów i plakatów własnych badań.

Konferencję otworzył prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn. Uczestniczyli w niej również dyrektor Instytutu Fizyki UJ prof. Roman Płaneta, przewodniczący Rady Udziałowca w Spółce FAIR prof. Zbigniew Majka oraz przewodniczący Krajowego Konsorcjum FEMTOFIZYKA dr hab. Paweł Staszel.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau