Leki dla Seniora – IV Forum Seniora na Uniwersytecie Jagiellońskim

13 listopada 2018 r. w auli Auditorium Maximum UJ odbyło się IV Forum Seniora. Tegoroczna edycja poświęcona była tematowi „Leki dla Seniora”. Spotkanie zorganizowane zostało wspólnie przez Dziennik Polski, Uniwersytet Jagielloński, Województwo Małopolskie oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Licznie zgromadzonych uczestników przywitał redaktor naczelny Dziennika Polskiego Marek Kęskrawiec. Zwrócił on uwagę, że o ile współczesna medycyna pozwoliła wydłużyć średnią długość życia w Polsce, to znacznie większe wyzwanie stanowi utrzymanie wysokiego komfortu życia u osób starszych. Jednym z narzędzi poprawy jakości życia są środki farmaceutyczne, jednak wiedza na temat ich stosowania jest często niewystarczająca, czego nie ułatwiają powszechne w mass mediach przekazy reklamowe. Dlatego właśnie IV forum seniora poświęcone zostało temu zagadnieniu.

Do zebranych zwrócił się także rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. Odwołując się do własnego doświadczenia lekarskiego zaznaczył, że jednym z najważniejszych celów dzisiejszej medycyny jest utrzymanie wysokiego poziomu sprawności, aktywności i komfortu życia starszych osób. Jest to przy tym temat nie tylko istotny społecznie, ale też ważny dla każdego osobiście, niezależnie od wieku, bowiem niemal wszyscy kiedyś zostaną seniorami, bądź też mają, lub będą mieli, takie osoby wśród najbliższych.

Dalsza część spotkania poświęcona była problematyce medycznej, która, jak podkreślają organizatorzy, cieszy się co roku największym zainteresowaniem seniorów. Prelegenci - autorytety z różnych dziedzin medycyny – opowiedzieli zebranym m.in. o nowych lekach na serce, innowacyjnych terapiach w leczeniu nowotworów, ryzyku związanym z zażywaniem leków i nowoczesnych terapiach w leczeniu chorób stawów. Dokonano również podsumowania dwóch lat programu „Bezpłatne Leki dla Seniorów’. Po każdym wystąpieniu zarezerwowany był czas na zadawanie pytań.

Oficjalną część Forum Seniora zakończył występ artystyczny Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau