Jak tworzyć i rozwijać centra badawcze? Wykład prof. Frąckowiaka

13 marca w Collegium Novum gościł profesor Ryszard Frąckowiak – wybitny neurolog i neurobiolog ekspert w dziedzinie zarządzania nauką. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielił się z pracownikami i studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego w wykładzie "The role of postgraduate research institutes in creating a modern, internationally competitive, research intensive university".

Spotkanie otworzył rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, który podkreślił szczególne zainteresowanie społeczności akademickiej UJ problematyką dużych centrów badawczych funkcjonujących w ramach uczelni w XXI w. Następnie prof. Kazimierz Strzałka, dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii, z którym prof. Frąckowiak od dwóch lat współpracuje, przybliżył zebranym  sylwetkę prelegenta, zwracając uwagę na jego ogromne doświadczenie w administrowaniu nauką i organizacji nauki.

Prof. Ryszard Frąckowiak jest uczonym polskiego pochodzenia, który urodził się i wychował w Wielkiej Brytanii, emerytowanym profesorem University College London (UCL). Jako pionier w obrazowaniu ludzkiego mózgu stworzył metody badania jego struktury i funkcji w zdrowiu i chorobie. Dorobek naukowy prof. Frąckowiaka obejmuje 477 publikacji, w tym książkę „Human Brain Function”. Jego prace cytowane były dotąd ponad 90 tys. razy, a jego indeks Hirscha wynosi 166.

Prof. Frąckowiak kierował wieloma jednostkami naukowymi, w tym Zakładem Nauk Kognitywnych na École Normale Supérieure w Paryżu oraz Instytutem Neurologii na UCL. W latach 2003-2009 pełnił funkcję prorektora UCL. W roku 2009 został dyrektorem neurologii klinicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Lozannie (Centre Hospitalier Universitaire Vaudois), gdzie rok później założył Centrum Neuronauki Klinicznej. Był jednym z dyrektorów projektu Unii Europejskiej „Human Brain Project”, odpowiedzialnym za informatykę medyczną.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau