Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozpoczęły się Dni Kultury Amerykańskiej

W siedzibie Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ zainaugurowano 7. edycję Dni Kultury Amerykańskiej. Uczestników wydarzenia przywitał prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, który na wstępie swojego wystąpienia podkreślił, że DKA są organizowane przez studentów dla studentów. Zwrócił również uwagę, że Stanów Zjednoczonych nie wyróżnia potencjał militarny czy gospodarczy, ale kultura.

- Nie można być obojętnym wobec olbrzymiej siły oddziaływania kultury amerykańskiej, która jest wszechobecna. Nawet najostrzejsi krytycy muszą dostrzec jej potencjał. Ta dominacja, może czasem zbyt niepokojąca, została łatwo przyjęta. Od nas zależy na ile potrafimy skorzystać z jej dobrych elementów i jak jesteśmy w stanie obronić się przed negatywnymi zjawiskami. Kultura jest procesem podlegającym zmianom - powiedział prof. A. Mania.

Następnie uczestnicy wysłuchali inauguracyjnego wystąpienia Kathleen Morenski, radcy do spraw polityczno-ekonomicznych w ambasadzie USA w Warszawie oraz wykładu wprowadzającego Polityka cyberbezpieczeństwa Baracka Obamy - próba oceny, który wygłosiła dr Dominika Dziwisz z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Tematyka siódmej edycji Dni Kultury Amerykańskiej koncentruje się wokół kwestii amerykańskiej wojskowości i udziału Stanów Zjednoczonych w konfliktach zbrojnych na przestrzeni wieków. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. interdyscyplinarna konferencja Wojna po amerykańsku. Polityka, kultura, społeczeństwo, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych, a także pokaz filmu Lone Survivor, połączony z prelekcją Piotra Orłowskiego z Centrum Operacji Specjalnych, oraz quiz poświęcony tematowi amerykańskiej wojskowości.

Szczegółowy program 7. edycji Dni Kultury Amerykańskiej dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Data opublikowania: 22.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron