Niewydolności serca można zapobiegać

Obchodzony 13 czerwca Dzień Świadomości Niewydolności Serca poprzedziła konferencja naukowa Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Konferencja, zorganizowana przez prof. Jadwigę Nessler i dr hab. Andrzeja Gackowskiego, prof. UJ z Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i jednocześnie Kliniki Choroby Wieńcowej Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego UJ Collegium Medicum, odbywała się 11 i 12 czerwca. W trakcie obrad podejmowano aktualne problemy związane z nowoczesnym diagnozowaniem i leczeniem niewydolności serca.

Obchody Dnia Świadomości Niewydolności Serca odbyły się dzień później na Bulwarach Wiślanych pod Wawelem. W czasie 4 godzinnego spotkania czołowi przedstawiciele kardiologii krakowskiej oraz dyscyplin pokrewnych zapoznali uczestników imprezy z najważniejszymi problemami związanymi z niewydolnością serca. Omówione zostały m.in. przyczyny, leczenie i profilaktyka tego schorzenia. Prezentacje poszczególnych zagadnień miały formę krótkich wystąpień, paneli dyskusyjnych oraz wywiadów z pacjentami. W imprezie wzięli udział m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler.

W Polsce na niewydolność serca cierpi ok. 1 milion osób. Choroba ta rocznie stanowi przyczynę około 60 tys. zgonów w Polsce. Niewydolność serca to przede wszystkim konsekwencja wielu chorób układu krążenia. Bywa tez powikłaniem schorzeń nowotworowych, zapalnych i autoimmunologicznych, czy też zwykłej grypy. Ogromną rolę w terapii niewydolności serca odgrywa profilaktyka i edukacja. Zrozumienie specyfiki tej choroby, zarówno przez pacjentów, jak i przez zdrowych członków naszej społeczności, pomoże w rozwiązaniu wielu trudnych problemów, które są następstwem niewydolności serca.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau