Polska wraz z synchrotronem SOLARIS wkrótce dołączy do CERIC

Po raz pierwszy w Krakowie gościli przedstawiciele ministerstw krajów zrzeszonych w CERIC, którzy wraz z dyrektorami instytucji badawczych z krajów skupionych w tym konsorcjum przyjechali na 5. spotkanie CERIC-ERIC General Assembly.

Krajami członkowskimi CERIC są Austria, Czechy, Rumunia, Serbia, Słowenia i Włochy, natomiast kraje uczestniczące to Węgry, Chorwacja i Polska. Polska wraz z uruchomieniem synchrotronu SOLARIS będzie mogła stać się pełnoprawnym członkiem konsorcjum.

Obrady otworzył prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, który powitał gości w Collegium Maius. Dalsza część spotkania dotyczyła wypracowania procedur związanych z udostępnianiem aparatury badawczej użytkownikom w krajach zrzeszonych w konsorcjum CERIC oraz w państwach, które są jeszcze obserwatorami. Ważnym punktem było omówienie zasad finansowania i struktury organizacyjnej CERIC na najbliższy rok, a także współdziałania z przemysłem i transferu technologii oraz rozszerzanie współpracy z nowymi krajami.

Kontynuacją oficjalnego spotkania była dwudniowa, naukowa konferencja CERIC New User Symposium, podczas której użytkownicy z różnych krajów Europy prezentowali eksperymenty i techniki badawcze, które można wykonać na urządzeniach dostępnych w ramach CERIC. Naukowcy mieli także okazję zobaczyć pierwszy polski synchrotron, który już wkrótce zostanie udostępniony badaczom nie tylko z Polski, ale także Europy.

Współorganizatorem i gospodarzem spotkań było Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS przy UJ.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau