Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Oficjalne otwarcie żłobka Uniwersytetu Jagiellońskiego „Żaczuś"

Oficjalne otwarcie żłobka Uniwersytetu Jagiellońskiego „Żaczuś"

- Chcielibyśmy, aby studenci nie musieli wybierać: nauka albo dzieci, podobnie jak pracownicy nie powinni stawać przed dylematem: rodzina albo praca – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz otwierając żłobek UJ „Żaczuś" mieszczący się w domu studenckim przy ul. Bydgoskiej 19.

Wraz z ministrem wstęgę przecinali: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. rozwoju prof. Maria-Jolanta Flis, kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska, prezes Fundacji Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak" Grzegorz Murzański i przewodnicząca Samorządu Studentów UJ Patrycja Piłat.

Żłobek uruchomiony został w ramach prowadzonego przez ministerstwo pracy i polityki społecznej programu „Maluch na uczelni". Koszt realizacji zadania, którego na prośbę rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka podjęła się Fundacja Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak" wyniósł 426 tys. złotych, z czego 340 tys. zł pokryła dotacja ministerstwa.

- Mam nadzieję, że dzięki programowi „Maluch na uczelni" łatwiej uda się pogodzić studiowanie lub pracę dydaktyczną z opieką nad potomstwem. Wierzę też, że dobre doświadczenia z młodości przełożą się kiedyś na stosunek do współpracowników czy zatrudnionych, mających obowiązki związane z wychowywaniem dzieci – dodał minister.

- Po co UJ to robi, jaki jest cel udziału w  programie ministerstwa? Bo to jest bardzo dobra i mądra inicjatywa – tak odpowiada na częste pytania o celowość otwierania żłobka rektor UJ prof. Wojciech Nowak. - Wszyscy musimy zmieniać mentalność. Pomysł wzięcia udziały w programie „Maluch na uczelni" wywołał kontrowersje, wszak misją uniwersytetu jest nauka i dydaktyka w połączeniu z wychowaniem. Uniwersytet musi jednak dostosowywać się do zmieniającego się świata. Takie rozwiązania istnieją już w rozwiniętych krajach, nie możemy więc zostawać w tyle. Nie jest to fanaberia, ale potrzeba czasów – podkreślił prof. Nowak

Minister Kosiniak-Kamysz powiedział, że wsparcie dla uczelni w ramach projektu nie jest jednorazowe, będzie kontynuowane także w przyszłych latach. Dodał także, że otwieranie żłobków stanowi przejaw społecznej odpowiedzialności uczelni wyższych.  - Uniwersytet Jagielloński sprawdza się także w dziedzinach nie stanowiących jego podstawowej działalności. Dziękuję za aktywność, odwagę i za innowacyjność – zakończył minister.

O obiekcie zaprojektowanym przez arch. Pawła Skrzypca i jego funkcjonalności opowiadał prezes Fundacji „Bratniak" Grzegorz Murzański.

Żłobek, prowadzony przez Fundację Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak", przeznaczony jest dla 55 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Dla poszczególnych grup wiekowych zostały przygotowane oddzielne, przestronne i kolorowe sale (sale dla dzieci najmłodszych z osobnymi sypialniami), zewnętrzny taras do leżakowania oraz specjalnie przygotowane gabarytowe łazienki przynależne do każdej sali. Do żłobka przynależy ogrodzony i zamknięty teren ogródka.  Wygodna szatnia oraz wózkownia zapewnia rodzicom duży komfort przy przyprowadzaniu i odbieraniu dzieci. Placówka znajduje się na parterze Domu Studenckiego Bydgoska – blok B i funkcjonuje od 1 października 2015 r. Żłobek czynny jest przez cały rok akademicki, 5 dni w tygodniu, w godzinach od 7.00 do17.00. Żłobek współfinansowany przez Wojewodę Małopolskiego w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch"- edycja 2015 - Moduł 4.

Więcej informacji o żłobku i zapisach na stronie www.zaczus.pl.

Polecamy również
Nowe centra doskonałości naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Nowe centra doskonałości naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Uniwersytet Jagielloński uhonorował prof. Krzysztofa Zamorskiego
Uniwersytet Jagielloński uhonorował prof. Krzysztofa Zamorskiego
Uniwersytet Jagielloński świętuje 78. rocznicę wznowienia oficjalnej działalności
Uniwersytet Jagielloński świętuje 78. rocznicę wznowienia oficjalnej działalności
Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego
Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron