Oficjalne otwarcie żłobka Uniwersytetu Jagiellońskiego „Żaczuś"

- Chcielibyśmy, aby studenci nie musieli wybierać: nauka albo dzieci, podobnie jak pracownicy nie powinni stawać przed dylematem: rodzina albo praca – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz otwierając żłobek UJ „Żaczuś" mieszczący się w domu studenckim przy ul. Bydgoskiej 19.

Wraz z ministrem wstęgę przecinali: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. rozwoju prof. Maria-Jolanta Flis, kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska, prezes Fundacji Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak" Grzegorz Murzański i przewodnicząca Samorządu Studentów UJ Patrycja Piłat.

Żłobek uruchomiony został w ramach prowadzonego przez ministerstwo pracy i polityki społecznej programu „Maluch na uczelni". Koszt realizacji zadania, którego na prośbę rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka podjęła się Fundacja Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak" wyniósł 426 tys. złotych, z czego 340 tys. zł pokryła dotacja ministerstwa.

- Mam nadzieję, że dzięki programowi „Maluch na uczelni" łatwiej uda się pogodzić studiowanie lub pracę dydaktyczną z opieką nad potomstwem. Wierzę też, że dobre doświadczenia z młodości przełożą się kiedyś na stosunek do współpracowników czy zatrudnionych, mających obowiązki związane z wychowywaniem dzieci – dodał minister.

- Po co UJ to robi, jaki jest cel udziału w  programie ministerstwa? Bo to jest bardzo dobra i mądra inicjatywa – tak odpowiada na częste pytania o celowość otwierania żłobka rektor UJ prof. Wojciech Nowak. - Wszyscy musimy zmieniać mentalność. Pomysł wzięcia udziały w programie „Maluch na uczelni" wywołał kontrowersje, wszak misją uniwersytetu jest nauka i dydaktyka w połączeniu z wychowaniem. Uniwersytet musi jednak dostosowywać się do zmieniającego się świata. Takie rozwiązania istnieją już w rozwiniętych krajach, nie możemy więc zostawać w tyle. Nie jest to fanaberia, ale potrzeba czasów – podkreślił prof. Nowak

Minister Kosiniak-Kamysz powiedział, że wsparcie dla uczelni w ramach projektu nie jest jednorazowe, będzie kontynuowane także w przyszłych latach. Dodał także, że otwieranie żłobków stanowi przejaw społecznej odpowiedzialności uczelni wyższych.  - Uniwersytet Jagielloński sprawdza się także w dziedzinach nie stanowiących jego podstawowej działalności. Dziękuję za aktywność, odwagę i za innowacyjność – zakończył minister.

O obiekcie zaprojektowanym przez arch. Pawła Skrzypca i jego funkcjonalności opowiadał prezes Fundacji „Bratniak" Grzegorz Murzański.

Żłobek, prowadzony przez Fundację Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak", przeznaczony jest dla 55 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Dla poszczególnych grup wiekowych zostały przygotowane oddzielne, przestronne i kolorowe sale (sale dla dzieci najmłodszych z osobnymi sypialniami), zewnętrzny taras do leżakowania oraz specjalnie przygotowane gabarytowe łazienki przynależne do każdej sali. Do żłobka przynależy ogrodzony i zamknięty teren ogródka.  Wygodna szatnia oraz wózkownia zapewnia rodzicom duży komfort przy przyprowadzaniu i odbieraniu dzieci. Placówka znajduje się na parterze Domu Studenckiego Bydgoska – blok B i funkcjonuje od 1 października 2015 r. Żłobek czynny jest przez cały rok akademicki, 5 dni w tygodniu, w godzinach od 7.00 do17.00. Żłobek współfinansowany przez Wojewodę Małopolskiego w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch"- edycja 2015 - Moduł 4.

Więcej informacji o żłobku i zapisach na stronie www.zaczus.pl.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej