Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy świętuje jubileusz 50-lecia

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy świętuje jubileusz 50-lecia

- Dziś jest czas na refleksję. Na spojrzenie w przeszłość i uświadomienie sobie, że dobrze jest działać w zespole, który przywraca zdrowie naszym młodym pacjentom - mówił podczas jubileuszowej gali dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie dr hab. med. Maciej Kowalczyk. Kierowany przez niego ośrodek był prekursorem w Polsce w operacjach rozdzielania bliźniąt syjamskich, leczeniu oparzeń czy wad serca u dzieci.

Piątkowa gala w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego była okazją do przypomnienia najważniejszych wydarzeń i ludzi, którzy ten ośrodek tworzyli i rozwijali. W auli zasiedli obecni i emerytowani pracownicy szpitala, jego darczyńcy i sponsorzy, którym wręczono pamiątkowe medale i dyplomy. Najstarszą polską uczelnię reprezentowali m.in.: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektorzy prof. Piotr Laidler i prof. Maria-Jolanta Flis, dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Tomasz Grodzicki, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Tomasz Brzostek, kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska. Na uroczystość przybył także metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, przedstawiciele środowiska medycznego z całej Polski oraz USA, władze miasta i regionu, parlamentarzyści oraz korpus dyplomatyczny. Uroczystość poprowadził dr hab. med. Maciej Kowalczyk.

Rektor UJ w swoim wystąpieniu podkreślił, że cała społeczność uniwersytetu jest dumna z osiągnięć szpitala, który przez 50 lat wypracował ogromnie mocną pozycję nie tylko w Krakowie, ale w Polsce i na świecie. Powrócił również do czasów studenckich, kiedy to wielokrotnie w nim przebywał.

- Widzieliśmy inny świat. To był piękny, kolorowy i doskonale funkcjonujący szpital. Najistotniejsze było to, że spotykaliśmy tam w latach 70. wspaniałych ludzi, którzy otwierali nam horyzonty. Pokazywali, że można inaczej leczyć. To była kadra naszych nauczycieli. Jako uczeń dziękuję im za wszystko. Szpitalowi dziękuję również jako ojciec. Korzystałem z jego pomocy w najtrudniejszych dla każdego rodzica sytuacjach, gdy dziecko jest chore - powiedział prof. Wojciech Nowak.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największy szpital pediatryczny w południowej Polsce. Budowę zainicjowała Polonia amerykańska, a dalsze finansowanie projektu przejął rząd USA, dlatego szpital przez lata funkcjonował pod nazwą Polsko-Amerykański Instytut Pediatrii. Projekt architektoniczny przygotował amerykański architekt polskiego pochodzenia Władysław Poray-Biernacki. Uroczyste otwarcie nastąpiło 11 grudnia 1965 roku. Przez lata krakowski szpital odwiedzali najznamienitsi lekarze z całego świata, którzy dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami. To dzięki stałej współpracy z amerykańskimi ośrodkami szpital w Prokocimiu szybko stał się centrum nowoczesnej medycyny. Odwiedzili go także prezydent USA Gerald Ford (1975), wiceprezydent USA Georg Bush (1987), a także wielokrotnie kongresman Clement Zablocki, który był dobrym duchem tego szpitala, pozyskując środki na jego rozbudowę.

Pierwsi pacjenci zostali przyjęci w lutym 1966 roku. Szpital liczył 312 łóżek i składał się z centralnej części B mieszczącej oddziały chirurgiczne oraz części A (tzw. okrąglak) mieszczącej dwie kliniki pediatryczne. W szpitalu znajdowały się także przychodnie, pomieszczenia laboratoryjne i dydaktyczne. Dzięki stałej współpracy z Fundacją Project HOPE krakowscy lekarze i pielęgniarki mieli możliwość odbywania kilkumiesięcznych staży w najlepszych amerykańskich szpitalach. Także w Krakowie regularnie odbywały się szkolenia i konferencje z udziałem zagranicznych ekspertów. Fundacja Project HOPE organizowała programy medyczne z zakresu neonatologii, kardiologii, kardiochirurgii, ciąży wysokiego ryzyka, gastroenterologii i intensywnej terapii.

Dziś szpital ma już 50 lat, które obfitowały w wiele spektakularnych sukcesów, zmian w kubaturze i wyglądzie. W Centrum Ambulatoryjnego Leczenia Dzieci działa ponad 45 poradni specjalistycznych.

- Ostatnie lata to okres intensywnej modernizacji, która wkracza właśnie w decydującą falę. Odnowiono już budynek B, w którym znajdują się oddziały chirurgii, aula, sale dydaktyczne, kuchnia i administracja. Zaawansowane prace budowlane trwają także w budynku A - wylicza Magdalena Oberc, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Jak dodaje, historia szpitala to nie tylko zmiany przestrzeni i organizacji, ale także życie ponad 950 tys. pacjentów w nim leczonych na przestrzeni 50 lat.

- Trzeba pamiętać, że to właśnie krakowski ośrodek był prekursorem w Polsce w operacjach rozdzielania bliźniąt syjamskich, leczeniu oparzeń czy wad serca u dzieci. Obecnie leczy się tu rocznie ponad 33 tysiące dzieci, a w poradniach specjalistycznych udziela się prawie 200 tysięcy porad ambulatoryjnych. Z kolei w nowym bloku operacyjnym wykonuje się ponad 6,5 tysiąca operacji rocznie - kończy Magdalena Oberc.

Pomimo upływu lat krakowski ośrodek nadal jest najważniejszym szpitalem pediatrycznym zapewniającym kompleksową opiekę we wszystkich specjalnościach z zakresu pediatrii i chirurgii dziecięcej. Na bazie jednostek szpitala szkoleni są studenci wielu kierunków medycznych oraz młodzi lekarze. Równolegle z edukacją prowadzone są też badania naukowe, zarówno kliniczne jak i doświadczalne. Wielu wybitnych naukowców pracujących w kraju i zagranicą wywodzi się z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Ten wielki kapitał wiedzy i umiejętności zapoczątkowany przed 50 laty stale się powiększa i rozwija.

Polecamy również
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron