85. urodziny prof. Władysława Stróżewskiego

8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie urodził się Władysław Stróżewski - późniejszy wybitny i wszechstronny filozof, znawca metafizyki, etyki, estetyki i zagadnień teoretycznych, od roku 1957 związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.

- Historia narodów uczy, że narody z tej historii nie korzystają. I to jest prawda. Ale historia jednostki w tych narodach może być zupełnie inna - profesor Stróżewski jest tego najlepszym przykładem i za to w imieniu uniwersytetu serdecznie mu dziękuję - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak podczas zorganizowanego w przededniu urodzin spotkania z Jubilatem, które odbyło się w Librarii Collegium Maius UJ. Uroczystość, oprócz władz rektorskich i dziekańskich UJ, zgromadziła przyjaciół i rodzinę profesora Stróżewskiego.

Laudację na cześć profesora Stróżewskiego wygłosił dr hab. Sebastian Kołodziejczyk z Instytutu Filozofii UJ. Podkreślał w niej, że Profesor jest mistrzem dla wielu pokoleń filozofów, ale jednocześnie cechuje go pokora, która przejawia się m.in. w akceptacji zdania innych, ich odmiennego stanowiska. Ponadto prof. Stróżewskiego cechuje wierność, szczodrość, odwaga, konsekwencja oraz poszukiwanie tego, co pozytywne.

Władysław Stróżewski studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był uczniem profesorów Stefana Swieżawskiego, Mieczysława Alberta Krąpca, Romana Ingardena i Izydory Dąmbskiej. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1992 r. Od 1981 r. kierował Zakładem Filozofii, a od 1984 do 1987 r. był dyrektorem Instytutu Filozofii UJ. Był najpierw prodziekanem (1981-84), a potem dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ (1987–92) oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego UJ (1992-93).

Jest autorem m.in. książek: "Istnienie i wartość", "Dialektyka twórczości", "Wokół piękna. Szkice z estetyki", "O wielkości. Szkice z filozofii człowieka", "Logos, wartość, miłość".

Prof. Stróżewski jest laureatem wielu nagród, w tym doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (2003) oraz laureatem Lauru Jagiellońskiego (2008). W latach 60. i 70. ub. wieku był członkiem redakcji miesięcznika "Znak", następnie członkiem zespołu tego pisma. W 2007 roku uhonorowany został Nagrodą Znaku i Hestii im ks. J. Tischnera. Jest przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz  redaktorem naczelnym "Kwartalnika Filozoficznego". Należy także do polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej