Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tad Taube doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tad Taube doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

12 czerwca w auli Collegium Maius tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego odebrał Tad Taube. To jeden z najbardziej znanych filantropów zaangażowanych w rozwój kultury żydowskiej w Polsce, Izraelu i Stanach Zjednoczonych, akademickich studiów żydowskich w wielu miejscach świata, a także osoba niezwykle zasłużona dla rozwoju stosunków polsko-żydowskich i polsko-amerykańskich.


Nadanie tytułu doktora honoris causa Tadowi Taubemu to uznanie dla jego zaangażowania w odbudowę odradzających się społeczności żydowskich w Polsce, podejmowania działań w kraju i Stanach Zjednoczonych na rzecz budowy dobrych relacji polsko-żydowskich na trwałych fundamentach demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwoju studiów judaistycznych w Polsce, a w szczególności na Uniwersytecie Jagiellońskim. Senat UJ uhonorował go również za odbudowę pamięci o społeczeństwie i kulturze żydowskiej w Polsce i promowanie studiów nad historią i kulturą polskich Żydów na arenie międzynarodowej.

Sylwetkę i zasługi Tadego Taubego przedstawił w laudacji prof. Adam Kaźmierczyk z Wydziału Historycznego. Wspomniał m.in. wspieranie przez niego różnych organizacji charytatywnych, instytucji naukowych, organizacji kulturalnych i religijnych w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Polsce. Szczególnym polem działalności filantropijnej Tada Taubego jest rodzinny Kraków, w którym aktywnie wspiera Żydowskie Muzeum Galicja, Centrum Społeczności Żydowskiej oraz Festiwal Kultury Żydowskiej.

Laudator przypomniał również, że beneficjentem różnych programów sponsorowanych przez Fundację Rodziny Taube i Taube Foundation for Jewish Life and Culture (razem określane jako Taube Philantrophies) są również jednostki, pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspierają one m.in. Centrum Badań Holokaustu, wymianę studencką Wydziału Prawa i Administracji, jak również kontakty międzynarodowe, a szczególnie wizyty zagranicznych profesorów oraz promocję Instytutu Judaistyki w świecie.

- Znaczny majątek, który Tad Taube zgromadził, posłużył mu do realizowania jego pasji - działalności charytatywnej. Można powiedzieć, że postępował zgodnie z wielowiekową tradycją społeczności żydowskiej, dla której cedaka - dobroczynność - jest jednym z najważniejszych obowiązków religijnych. Dziękując za wszystkie minione dokonania wierzymy, znając pańską energię i zaangażowanie, że przyszłość przyniesie dalsze ich znaczne pomnożenie - mówił prof. Adam Kaźmierczyk.

Tad Taube podkreślił, że wyprawa do Krakowa jest dla niego powrotem do miejsca, które miało wielkie znaczenie dla jego rodziny. Wspomniał, że w 1928 roku jego ojciec uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim tytuł doktora prawa, a niecałą dekadę później, tuż przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej, jego rodzina zmuszona była uciekać do Stanów Zjednoczonych.

- Nie ma słów, które mogłyby opisać, jak wiele znaczy dla mnie to, że mogę podążyć śladami mojego ojca w kraju, który tak kochał. Na uniwersytecie, który dał mu szansę uzyskania sukcesu zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych i stanąć w tej samej sali, w której i on odbierał swój dyplom. Ten tytuł traktuję, jako wielkie wyróżnienie i jestem zaszczycony oraz wdzięczny Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za ten wyraz uznania - powiedział.

Tad Taube urodził się w Krakowie w 1931 r. jako syn żydowskiego przedsiębiorcy i absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Zygmunta Taubego oraz Loli Taube. W maju 1939 r., zaledwie na kilka miesięcy przed rozpoczęciem II wojny światowej, wyjechał do Kalifornii, z którą związany jest do dziś. Ukończył Stanford University, służył w lotnictwie Stanów Zjednoczonych, a później odniósł wiele sukcesów biznesowych, zwłaszcza w handlu nieruchomościami. Spektakularny sukces zawodowy pozwolił mu stosunkowo wcześnie zaangażować się w działalność charytatywną.

Obecnie od ponad dekady pełni funkcję prezesa Taube Philanthropies, która jest największą amerykańsko-żydowską fundacją rodzinną posiadającą biuro w Polsce oraz prezydenta Fundacji Koret z siedzibą w San Francisco, wspierając odrodzenie kultury żydowskiej w swojej ojczyźnie. W 2008 r. ufundował Nagrodę im. Ireny Sendlerowej. Jest jednym z najhojniejszym darczyńców warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W ostatnich latach był inicjatorem i głównym sponsorem programu Global Education Outreach Program, który jest obecnie największym naukowo-dydaktycznym programem judaistycznym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

W 2004 roku Tad Taube został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi. 3 lata później mianowano go konsulem honorowym RP w San Francisco. W 2015 roku odebrał z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Uniwersytet Jagielloński upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Nie siłą, lecz rozumem rozjaśnia się ciemności. UJ honoruje ks. Adama Bonieckiego
Nie siłą, lecz rozumem rozjaśnia się ciemności. UJ honoruje ks. Adama Bonieckiego
81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom
81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom
Najstarsi studenci UJ zainaugurowali nowy rok akademicki w sieci
Najstarsi studenci UJ zainaugurowali nowy rok akademicki w sieci

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj