Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybitni uczeni z UJ spoczęli w Panteonie Narodowym

Wybitni uczeni z UJ spoczęli w Panteonie Narodowym

19 października w kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Krakowie odbyła się uroczystość przeniesienia doczesnych szczątków profesora Karola Olszewskiego i ziemi z grobu profesora Zygmunta Wróblewskiego do krypty Panteonu Narodowego. We mszy świętej wzięli udział między innymi rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak oraz prezes Fundacji Panteonu Narodowego i były rektor UJ prof. Franciszek Ziejka.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz regionalnych i miejskich, przedstawiciele środowisk kulturalnych i naukowych, społeczność akademicka Krakowa, a także wychowankowie szkół noszących imiona profesorów. Mszę świętą koncelebrował arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

Otwierając uroczystość, prof. Franciszek Ziejka podziękował za przybycie wszystkim zgromadzonym, a także wyraził szczególną wdzięczność dla sponsorów w i darczyńców Panteonu Narodowego, którego misją jest upamiętnianie wybitnych Polaków takich jak profesorowie Olszewski i Wróblewski. - Uczeni ci rozsławili Polskę w czasie, gdy nie było jej na mapie - mówił prof. Ziejka. - W ten szczególny dla polskiej niepodległości rok chcieliśmy symbolicznie pokazać wkład uczonych w rozwój naszego kraju. Wysoko dzierżyli flagę biało-czerwoną i pokazywali, że Polska nie umarła. Chcemy, aby groby znajdujące się w Panteonie Narodowym były drogowskazem i pokazywały, jak należy żyć i służyć ojczyźnie.

Po zakończeniu mszy świętej głos zabrał rektor UJ prof. Wojciech Nowak. - Nazwiska profesorów Olszewskiego i Wróblewskiego poznają wszystkie dzieci już na poziomie szkoły podstawowej. Jesteśmy tu, by oddać hołd wybitnym uczonym, którzy sprawili, że polska nauka stała się rozpoznawalna na świecie. Stanowili nieprzeciętny duet. Myślę, że obu profesorów równie mocno dotyczy motto z grobu prof. Olszewskiego: "Cierpiał dla ojczyzny, zginął dla nauki" - powiedział prof. Nowak.

5 kwietnia 1883 r. profesorowie UJ Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski dokonali pierwszej na świecie operacji skroplenia tlenu. Tydzień później, 13 kwietnia, skroplili również ciekły azot. W ten sposób potwierdzili teorię budowy gazów i zyskali światowy rozgłos. Rezultaty ich eksperymentów do dziś są wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle i medycynie.

Ciekły tlen jest substancją bardzo reaktywną. Jest używany między innymi jak utleniacz w silnikach rakietowych. Ciekłym azotem z kolei ochładzane są komory do krioterapii, w kriochirurgii stosuje się również go do usuwania chorych lub przerośniętych tkanek ciała. Stosowany jest także w przemyśle spożywczym – na przykład przy pakowaniu i przechowywaniu żywności.

Panteon Narodowy, utworzony w kryptach Kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie obok królewskiej nekropolii na Wawelu i Grobu Zasłużonych na Skałce, jest ważnym miejscem podtrzymywania tradycji narodowej i pielęgnowania polskości oraz kultywowania idei edukacji. 26 stycznia 2010 roku przedstawiciele środowisk nauki, kultury, sztuki oraz przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych Krakowa i Województwa Małopolskiego podpisali list intencyjny w sprawie powołania Panteonu, zobowiązując się do podjęcia wszelkich kroków dla zachowania w Krakowie tego szczególnego miejsca narodowej pamięci i dumy.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”
Srebrny medal Plus ratio quam vis dla francuskiego konsula generalnego
Uniwersytet dziękuje emerytowanym profesorom
60 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki”

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj