Społeczność akademicka Krakowa upamiętniła 30. rocznicę wyborów 1989

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po drugiej wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, w których mogli kandydować przedstawiciele opozycji. Ich przeprowadzenie stało się możliwe dzięki porozumieniu zawartemu podczas rozmów Okrągłego Stołu. Kompromis zawarty między władzą i opozycją skupioną wokół Lecha Wałęsy zakładał wolne wybory do nowo powołanego Senatu oraz podział mandatów w Sejmie - tylko 35 proc. miejsc poddano demokratycznym wyborom.

W 30. rocznicę tych wydarzeń ulicami kwartału uniwersyteckiego i wokół Rynku Głównego w Krakowie przeszedł marsz, w którym udział wzięli liczni przedstawiciele społeczności akademickiej Krakowa. Na czele orszaku szli rektorzy krakowskich uczelni oraz dziekani, którym towarzyszyła orkiestra Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Chór Akademicki UJ.

Marsz zawiązał się pod budynkiem Collegium Novum UJ. Następnie przeszedł na Rynek Główny. Pod Bazyliką Mariacką uczestnicy orszaku zatrzymali się, aby wysłuchać hejnału i odśpiewać hymn narodowy. Delegacja z kwiatami przeszła także pod tablicę upamiętniającą działalność Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność'89" przy ulicy Siennej 5. Marsz po okrążeniu placu skierował się z powrotem pod Collegium Novum UJ, gdzie zakończyła sie uroczystość.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej