Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Lwa Sapiehy oraz Nagrody im. Iwana Wyhowskiego

2 kwietnia w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się  uroczystość wręczenia Nagrody im. Lwa Sapiehy oraz Nagrody im. Iwana Wyhowskiego.

Nagroda im. Lwa Sapiehy została ustanowiona w roku 2006 przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu (jako inicjatorów Nagrody) oraz podjęta i wsparta przez grupę uniwersytetów: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet w Białymstoku.

Uniwersytet Jagielloński, który jest jednym z fundatorów Nagród, był reprezentowany na uroczystości przez prorektora ds. rozwoju prof. dr. hab. Marię-Jolantę Flis.

Dyplom jubileuszowej, X Nagrody im. Lwa Sapiehy wręczono Aliaksandrowi Smalianchukowi. Laureat wygłosił odczyt zatytułowany "U genezy "krajowej idei" na początku XX wieku".

Dyplom Nagrody im. I. Wyhowskiego odebrał Vladyslav Iatsenko. Jego wystąpienie nosiło tytuł "Postać hetmana Iwana Mazepy i Rzeczypospolitej w ujęciu ukraińskiej historiografii".

Podczas uroczystości ogłoszono także nazwiska nagrodzonych stażystów przy Nagrodzie im. Iwana Wyhowskiego.

Nagroda im. Lwa Sapiehy (patron był pisarzem króla Stefana Batorego, kanclerzem i hetmanem wielkim litewskim) ma na celu honorowanie wybitnych zasług obywateli Białorusi w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi - skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Z kolei Nagroda im. Iwana Wyhowskiego ma na celu honorowanie zasług obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie oraz budowaniu demokratycznej Ukrainy - skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą.  Iwan Wyhowski (ok. 1608–1664) był pisarzem wojska zaporoskiego, hetmanem kozackim, wojewodą kijowskim.

Fot. Studium - K. Widźgowska.

Data opublikowania: 08.04.2015
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron