Jubileusz 50-lecia działalności naukowej prof. Kazimierza Korusa

13 czerwca w Collegium Novum UJ odbyła się sesja naukowa zatytułowana „Intelektualiści w świecie grecko-rzymskim" zorganizowana przez Instytut Filologii Klasycznej UJ oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Filologicznego. Seminarium dedykowane było prof. dr. hab. Kazimierzowi Korusowi - wybitnemu filologowi klasycznemu i helleniście, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia działalności naukowej.

Podczas spotkania, które prowadził dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej, prof. Jerzy Styka, reprezentujący  władze UJ prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej wręczył Jubilatowi złoty Medal Jubileuszowy 650-lecia UJ. Wyróżnienie zostało przyznane prof. Korusowi w uznaniu zasług dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauki polskiej i studiów nad antykiem. Jak napisał w adresie okolicznościowym rektor UJ prof. Wojciech Nowak, medal stanowi symbol więzi Uniwersytetu z Profesorem oraz jest wyrazem wdzięczności za wiele lat pracy na rzecz naszej uczelni.

Prof. Kazimierz Korus specjalizuje się w historii i teorii literatury greckiej, zwłaszcza satyry, dramatu oraz teorii starożytnego systemu nauczania. Zajmuje się również poklasyczną wymową i antyczną krytyką literacką. Ten niestrudzony popularyzator kultury starożytnej Grecji, uczeń m.in. prof. Tadeusza Sinki i prof. Władysława Madydy jest znawcą Plutarcha z Cheronei oraz tłumaczem jego dzieł. Jak podkreślił w liście rektor UJ, Profesor przez całe swoje życie podąża wedle maksymy tego greckiego pisarza i moralisty - Trzeba żyć, a nie tylko istnieć. Prof. Korus, nestor nauki uniwersyteckiej, autorytet w zakresie filologii klasycznej pełnił w przeszłości wiele ważnych funkcji, był m.in. prodziekanem Wydziału Filologicznego (lata 1984-1987), dyrektorem Instytutu Filologii Klasycznej (od 2008 do 2012 r.) oraz kierownikiem Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UJ.

Gratulacje Jubilatowi złożyła także obecna na spotkaniu dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Elżbieta Górska, która podkreśliła, że osoba i umysł prof. Korusa są inspiracją intelektualną. W jej ocenie Profesor jest liderem wskazującym drogę postępowania etycznego i moralnego. Przypomniała, że prof. Korus był animatorem warsztatów dla doktorantów, których owocem jest, wydawana pod redakcją Profesora, seria naukowa"Źródła humanistyki europejskiej". Profesor jest także współautorem podręcznika do nauki języka greckiego "Hellenike Glotta".

Laudację na cześć Jubilata wygłosiła jego dawna uczennica, dr hab. Joanna Janik, która powiedziała m.in, że prof. Korus jest miłośnikiem mądrości, który kocha ludzi, a cechy te są przymiotami prawdziwego intelektualisty i mędrca.

Materiał audio

Laudacja wygłoszona przez dr hab. Joannę Janik