Tytuł doktora honoris causa ASP dla prof. Piotra Sztompki

Prof. Piotr Sztompka, uczony, intelektualista i najbardziej znany za granicą polski socjolog, otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. To dowód uznania wybitnego dorobku naukowego oraz zasług pedagogicznych i organizacyjnych dla wielu środowisk akademickich w Polsce i na świecie, w tym rozwijania nurtu "socjologii wizualnej" związanej z fotografią rozumianą jako metoda badawcza, analizująca zasady percepcji oraz wzmacniająca nowe struktury języka sztuki.

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa ASP odbyła się w środę 17 czerwca w auli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jak poinformowała ASP z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris causa profesorowi Piotrowi Sztompce wystąpiła 10 grudnia 2014 roku Rada Wydziału Grafiki. Wniosek ten przyjął uchwałą Senat ASP na posiedzeniu 24 marca 2015 roku.

Niespełna trzy miesiące później prof. Piotr Sztompka otrzymał z rąk rektora ASP prof. Stanisława Tabisza akt nominacyjny. Uniwersytet Jagielloński, macierzystą uczelnię uhonorowanego, reprezentowali prorektor ds. rozwoju prof. Maria-Jolanta Flis, oraz dziekan Wydziału Filozoficznego prof. Jarosław Górniak.

Z okazji tego podniosłego wydarzenia na ręce rektora ASP zostały złożone adresy gratulacyjne. Wystosowali je m.in. wojewoda małopolski Marek Sowa, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, rektorzy Uniwersytetu Rolniczego i Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz prof. Anthony Giddens, światowej sławy socjolog, który 12 maja br. odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Biografia prof. Piotra Sztompki
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej