Światowi eksperci kulinarni z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

16 września 2015 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedzili przedstawiciele Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej, którzy po raz pierwszy w 90-letniej historii tej instytucji goszczą z oficjalną wizytą w Polsce.

Wśród gości byli prezydenci Światowych Akademii Gastronomicznych z takich krajów jak  USA, Brazylia, Liban, Syria, Hiszpania (w tym Kraj Basków), Niemcy, Szwajcaria, Grecja, Francja, Belgia i Szwecja. W trakcie pierwszych trzech dni wizyty przebywają oni w Krakowie, zapoznając się z polską historią i kulturą, a także z lokalnymi specjałami kulinarnymi.

Goście zostali przyjęci w Collegium Maius, gdzie powitał ich rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciech Nowak, któremu towarzyszył dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka. Wizyta rozpoczęła się od krótkiego spotkania w Stubie Communis, w trakcie którego członkowie akademii poczęstowani zostali winem uniwersyteckim z winnicy UJ „Nad Dworskim Potokiem".

Rektor przedstawił gościom pokrótce historyczną rolę Uniwersytetu Jagiellońskiego, nawiązując do postaci jego najwybitniejszych wychowanków, jak Mikołaj Kopernik, czy też papież Jan Paweł II. Odwołując się do słów rektora obecny na spotkaniu prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce Maciej Dobrzyniecki życzył Uniwersytetowi Jagiellońskiemu kolejnych wybitnych absolwentów, którzy będą zmieniać świat.

Przedstawiciele akademii wyrazili wielki entuzjazm i zainteresowanie faktem, że Uniwersytet Jagielloński produkuje własne wino. Na ich liczne pytania w tym zakresie odpowiedział obecny na sali kierownik winnicy uniwersyteckiej Adam Kiszka.

Następnie goście udali się na dziedziniec, gdzie obejrzeli grający zegar z pochodem postaci uniwersyteckich, których symboliczne znaczenie wyjaśnił zebranym prof. Krzysztof Stopka.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim