Spotkanie rektora UJ z konsulem generalnym Austrii w Krakowie

16 czerwca odbyło się spotkanie rektora UJ prof. Jacka Popiela z konsulem generalnym Austrii w Krakowie Philippem Charwathem. W spotkaniu wzięła udział także prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec. W rozmowie z konsulem, który piastuje swoje stanowisko w Krakowie dopiero od kilku miesięcy, poruszone zostały tematy dotyczące stanu polsko-austriackiej współpracy naukowej.

Rektor UJ podkreślił, że nasza uczelnia utrzymuje ożywione kontakty z uniwersytetami austriackimi, co znajduje potwierdzenie w zawartych do tej pory porozumieniach o współpracy naukowej. Wyraził jednocześnie nadzieję, że współpraca ta będzie w nadchodzących latach nie tylko kontynuowana, ale także umacniana i rozwijana.

Znakomitą ilustrację polsko-austriackiej współpracy stanowi przykład Małopolskiego Centrum Biotechnologii, w którym zatrudniony jest dr hab. Sebastian Glatt, austriacki uczony uhonorowany wczoraj (15 czerwca) Nagrodą Miasta Krakowa.

W opinii Philippa Charwatha sposobem na zacieśnienie współpracy mogą być organizacja paneli i dyskusji naukowych, w których braliby udział uczeni polscy i austriaccy, oraz działania zmierzające do stałego zacieśniania relacji łączących świat akademicki oraz przemysł.

W trakcie spotkania rozmawiano także o funkcjonowaniu szkół wyższych w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i sytuacji rynkowej uczelni zorientowanych na prowadzenie badań podstawowych.

Po spotkaniu konsul generalny zwiedził aulę Collegium Novum UJ.

Litewski ambasador z wizytą na UJ
Uniwersytet Jagielloński gościł Ambasadora Peru
Prezydent Malty z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim