
Prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec spotkała się 13 czerwca ambasadorem Japonii Miyajimą Akio. W spotkaniu uczestniczyli również dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Władysław Witalisz, kierownik Zakładu Japonistyki i Sinologii UJ prof. Stanisław Meyer, przedstawicielka DWM UJ Adriana Hołub-Palonka oraz dyrektorka Wydziału Informacji i Kultury ambasady Japonii Makino Michiko.
Podczas rozmowy poruszone zostały m.in. kwestie związane z sytuacją w Ukrainie i współpracą uniwersytetu z partnerami z Japonii. Następnie japoński dyplomata udał się do Collegium Paderevianum UJ, gdzie wygłosił wykład dla studentów zatytułowany "Today’s world and Japan-Poland relations".
Spotkanie w sali Senackiej było kolejną wizytą ambasadora Japonii w UJ. Miyajima Akio wspomniał swoją wcześniejszą obecność w Krakowie oraz rozmowę z prorektorem UJ ds. Collegium Medicum i przedstawicielami Wydziału Lekarskiego. Ponownie odniósł się do tematu budowy Uniwersyteckiego Szpitala oraz dopytywał o funkcjonowanie uczelni w czasie pandemii.
Prof. Dorota Malec wskazała, że japońskie uczelnie wyższe są bardzo ważnym partnerem we współpracy międzynarodowej UJ. Współpraca ta obejmuje nie tylko Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ale też inne wydziały, a jednym z jej filarów jest udział Uniwersytetu w Funduszu Stypendialnym im. Ryoichi Sasakawy dla Młodych Liderów (The Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund), który został ustanowiony w 1987 roku. Prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej zaprosiła ambasadora na uroczyste obchody 30-lecia programu SYLFF na UJ, które zaplanowane są na czerwiec 2023 roku.
Istotnym tematem spotkania były wydarzenia w Ukrainie oraz pomoc ofiarom wojny i uchodźcom, w jaką angażuje się społeczność akademicka UJ.