Wizyta delegacji UJ w Korei Południowej

W dniach 17-22 maja 2015 roku na zaproszenie Korea Foundation przebywała w Korei Południowej delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: prof. Wojciech Nowak, rektor UJ, ks. prof. Krzysztof Kościelniak, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz prof. Adam Jelonek, kierownik Katedry Dalekiego Wschodu.

Delegacja brała udział w spotkaniach w ramach posiedzeń Korea Foundation. Ponadto złożyła wizytę w University of Seoul, z którym została podpisana umowa o wymianie studentów i kadry naukowej, a także w Hankuk University of Foreign Studies i Academy of Korean Studies. 21 maja przedstawiciele UJ wzięli udział w prestiżowej konferencji Korean Unification for International Public Good and the Role of International Media, a także w oficjalnych spotkaniach z ministrem spraw zagranicznych Korei Płd. oraz dyrektorem Korea Foundation. Te trzy ostatnie wydarzenia miały miejsce na koreańskiej wyspie Jeju (Jeju Special Autonomous Province) w ramach inicjatywy 2015 JeJu Forum for Peace and Prosperity.

Wizyta wzmocniła dotychczasową współpracę, np. poprzez zwiększenie wymiany studenckiej z Hankuk University. Podjęto też inicjatywę utworzenia Centrum Koreańskiego, czy nowymi możliwościami studiów doktoranckich w ramach Academy of Korean Studies dla studentów UJ. Warto podkreślić, iż Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu jako jedyny w Krakowie prowadzi studia koreanistyczne, które z wielkim sukcesem rozwija m.in. w oparciu o kadrę z Korei Południowej dzięki owocnej współpracy z Korea Foundation.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim