Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Premierowy pokaz filmu "Wygrany los na loterii, rzecz o profesorze Adamie Strzałkowskim"

Premierowy pokaz filmu "Wygrany los na loterii, rzecz o profesorze Adamie Strzałkowskim"

Film opowiada o życiu i pracy naukowej wybitnego fizyka jądrowego, profesora Adama Strzałkowskiego. Pierwsza projekcja odbyła się 26 listopada w auli Collegium Novum UJ.

Uniwersytet to ludzie - powiedział rektor UJ prof. Wojciech Nowak otwierając spotkanie. Przypomniał także, że prof. Adam Strzałkowski przeszedł na Uniwersytecie Jagiellońskim wszystkie szczeble kariery akademickiej, której ukoronowaniem było nadanie mu tytułu profesora honorowego UJ. Współgospodarz wieczoru, dyrektor Archiwum UJ prof. Krzysztof Ożóg przybliżył zebranym ideę projektu "Pamięć Uniwersytetu", w ramach którego powstał film w reżyserii Macieja Zborka. Dotychczas zrealizowano 70 filmów (24 zostały opublikowane), które pomagają zachować żywą pamięć o ludziach, których osiągnięcia tworzą historię polskiej i światowej nauki.

Po projekcji głos zabrał prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn, który jako dawny uczeń profesora Strzałkowskiego, podzielił się z zebranymi refleksjami i anegdotami związanymi z postacią bohatera filmu.

Prof. Adam Strzałkowski jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, jego profesorem honorowym , członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, doktorem h.c. Uniwersytetu Śląskiego, byłym prorektorem UJ (1973 - 1975), byłym dyrektorem Instytutu Fizyki UJ i wicedyrektorem Instytutu Fizyki Jądrowej, członkiem Europejskiego Towarzystwa Fizycznego i Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Prof. dr hab. Adam Strzałkowski urodził się 26 listopada 1923 roku w Tenczynku. Studia fizyki ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1948 roku. Karierę zaczynał od astronomii w Obserwatorium Astronomicznym UJ u profesora Tadeusza Banachiewicza, którego uważa za swojego pierwszego mistrza. Wspólnie z Olegiem Czyżewskim i Jerzym de Mezerem zbudował pierwszy w Polsce radioteleskop do obserwacji słońca. Do dzisiaj cytowana jest jego praca o rozpraszaniu promieniowania w atmosferze Ziemi, która miała być jego doktoratem. Równocześnie zajmował się fizyką: z Janem Wesołowskim i Jerzym Janikiem wznowili od zera (rozpoczęte przed wojną przez Mieczysława Jeżewskiego) pomiary promieniowania kosmicznego pod ziemią, w jednej z komór Kopalni Soli w Wieliczce. Pod koniec lat 40. rozpoczął pracę w Zakładzie Fizyki Jądra Atomowego i szybko stał się głównym współpracownikiem prof. Henryka Niewodniczańskiego. W tym pionierskim okresie zajmował się budową cyklotronu oraz akceleratora elektrostatycznego w Instytucie Fizyki UJ.

Z wyjątkiem kilku prac z dziedziny astronomii cała dalsza działalność Profesora związana jest głównie z fizyką jądrową. Główny nurt jego prac to badanie reakcji jądrowych i oddziaływań jądrowych. Szeroki rozgłos i międzynarodową reputację przyniosły Profesorowi badania elastycznego i nieelastycznego rozpraszania deuteronów na jądrach atomowych, które doprowadziły do odkrycia modelu rdzenia wzbudzonego. Następny okres działalności Profesora dotyczy oddziaływań ciężkich jonów z jądrami atomowymi. Prof. Strzałkowski wyjeżdża do Laboratorium Fizyki Jądrowej Politechniki Federalnej w Zurychu, gdzie wykonuje pionierskie badania nad oddziaływaniem jonów 9B i 13C z jądrami atomowymi. Późniejsze zainteresowania naukowe Profesora związane są z fundamentalnymi własnościami oddziaływań jądrowych i przesunęły się w kierunku fizyki mezonów.

Prof. Strzałkowski jest autorem lub współautorem ponad 160 oryginalnych artykułów naukowych, z których wiele zyskało szeroki rozgłos i uznanie. W ogromnej większości są to prace opublikowane w czasopismach najwyższej rangi światowej. Szereg prac posiada rangę odkrycia naukowego, są licznie cytowane w literaturze światowej i weszły na trwale do podręczników. Uważany jest za jednego z fizyków najbardziej zasłużonych dla rozwoju badań jądrowych w Polsce.

Pomimo przejścia na emeryturę w roku 1994 prof. Strzałkowski jest nadal bardzo aktywny naukowo.

Zobacz video galerię
Polecamy również
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "<span lang="la">Camera Jagellonica</span>"

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron