Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wernisaż wystawy "Małe. Ukryty świat Afryki" w Bibliotece Jagiellońskiej

Wernisaż wystawy "Małe. Ukryty świat Afryki" w Bibliotece Jagiellońskiej

We wtorek 10 maja dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Bogdan Szlachta dokonał otwarcia wystawy "Małe. Ukryty świat Afryki / Small. Hidden world of Africa". Ekspozycja, którą można podziwiać do 3 czerwca w Bibliotece Jagiellońskiej, przedstawia część zbiorów włoskiego kolekcjonera Pierluigiego Peroniego. Kilka obiektów pochodzi z prywatnej kolekcji Adama Rybińskiego, Macieja Ząbka i Luigi Pezzoli.

W zetknięciu z kulturami Afryki, spotykamy ludzi świadomych potęgi i istotności wiedzy o świecie duchów. Dowodem tego są m.in. rozbudowane panteony bóstw, mnogość i różnorodność istot nadprzyrodzonych, kult zmarłych bliskich i dalekich przodków oraz przekonanie o ich ustawicznym oddziaływaniu na świat żywych. Afryka była bowiem - w przekonaniu jej etnicznych mieszkańców - od zarania dziejów rządzona przez siły niewidzialne i nadnaturalne. Ignorowanie tej zależności to przejaw najwyższej niefrasobliwości o los jednostki, a także wspólnoty. Dlatego ze światem poza-realnym należy pozostawać w zgodzie, specyficznie pojmowanej harmonii, symbiozie, możliwej m.in. dzięki przedmiotom magicznym, których rola wiąże się z wierzeniami, znajdującymi swoją realizację w kulcie. Przedmioty te stanowią swoistego rodzaju pomost między tym co realne i żywe, a tym co poza-realne i poza-żywe.

- Proponowana wystawa obrała sobie za cel przedstawienie niewielkich rozmiarów figurek wykonanych głównie z brązu i drewna, pełniących funkcję ochronną. Symbolika tych wszystkich niewielkich przedmiotów o wyszukanej formie posiada wiele dokładnych znaczeń. To co je wszystkie łączy sprowadza się do sposobu, w jakim rozmaite kultury układają swoje relacje z niewidzialnymi siłami i do wymogów języka plastycznego, który ma przede wszystkim przekazać wizję świata danej grupy. Różnorodność owych artefaktów jest dowodem na bogactwo świata wyobrażonego w kulturach Afryki - wyjaśnia Edyta Łubińska, kurator wystawy.

Polecamy również
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "<span lang="la">Camera Jagellonica</span>"

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron