Jubileuszowy koncert Chóru Akademickiego UJ "Camerata Jagellonica"

W 2006 roku do istniejącego od 1878 roku męskiego Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączyły: Żeński Chór Akademicki UJ i Chór Akademicki UJ "Camerata Jagellonica", który jest chórem mieszanym. Dziesiątą rocznicę tego wydarzenia uczczono specjalnym koncertem, który odbył się 30 października w Filharmonii Krakowskiej.

Z okazji jubileuszu trzy chórzystki: Dagmara Frankiewicz-Sysuła, Arleta Wołos i Maria Wołoszyn otrzymały złote zawieszki Żeńskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz listy gratulacyjne od rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka za wyjątkowe zasługi dla uniwersyteckich chórów.

Rektor wręczył również listy z podziękowaniami chórzystkom, których praca i zaangażowanie w sposób szczególny przyczyniły się do sukcesów chórów. Uhonorowane zostały: Maria Janik, Aneta Karcz, Joanna Kempińska, Agnieszka Krzystolik, Magda Kuźmińska, Marta Mroczek, Natalia Ogrodniczuk, Żaneta Polak, Amelia Rams i Joanna Rams.

Listy gratulacyjne z rąk prof. Wojciecha Nowaka otrzymali także dyrygenci oraz akompaniatorzy Chóru Akademickiego UJ "Camerata Jagellonica" i Żeńskiego Chóru Akademickiego UJ: dr hab. Włodzimierz Siedlik, Janusz Wierzgacz, Oleg Sznicar oraz Anita Pyrek-Nąckiewicz.

Na zakończenie gratulacje od rektora UJ wraz z najlepszymi życzeniami dla chórów przyjął kierownik zespołu Filip Moszner.

Glównym punktem programu koncertu było wykonanie przez Chór Akademicki UJ "Camerata Jagellonica", solistów oraz muzyków Grupy Dętej Blaszanej i Perkusyjnej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej utworów "Ojczyzna" Feliksa Nowowiejskiego oraz "Gloria" Johna Ruttera. W programie znalazły się takż utwory Józefa Świdra, Krzysztofa Pendereckiego i Romualda Twardowskiego. Chórami dyrygowali Włodzimierz Siedlik, Oleg Sznicar i Janusz Wierzgacz.

Od momentu powstania chór "Camerata Jagellonica" działał pod batutą dr. hab. Włodzimierza Siedlika. Od października 2013 roku dyrygentem i osobą odpowiedzialną za przygotowanie artystyczne zespołu jest Janusz Wierzgacz. Akompaniatorem chóru jest Oleg Sznicar (dyrygent Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ). Chór "Camerata Jagellonica" przejął z czasem obowiązki reprezentacyjnego chóru uniwersyteckiego, zapewniając oprawę muzyczną najważniejszych wydarzeń mających miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas licznych koncertów - zarówno w Polsce jak i za granicą - program artystyczny przygotowywany jest w taki sposób, aby dać okazję do zaprezentowania się wszystkim trzem chórom.

Do najważniejszych sukcesów chóru "Camerata Jagellonica" można zaliczyć: II miejsce i "Złotą Strunę" zdobytą w Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach (2016), udział w festiwalu "China Shanghai International Arts Festival" (2009), udział w festiwalu "Cracovia Sacra" (2010), dwukrotny udział w festiwalu "Cori d’Europa" w Udine (2012, 2015), udział w festiwalu "Meeting of Student Choirs" w Błagojewgradzie i Sofii (2015). Ponadto chór Camerata Jagellonica nagrał i wydał kilka płyt, m.in. "Pieśń Rodzin Katyńskich" H. M. Góreckiego (2008), "Uniwersytet Jagielloński Janowi Pawłowi II" z utworami "Missa pro Pace" i "Ojczyzna" F. Nowowiejskiego (2011) oraz płytę z polskimi kolędami "W Dzień Bożego Narodzenia" (2015). W 2014 roku chór wziął udział w prawykonaniu utworu Jana A. P. Kaczmarka "Universa – opera otwarta", napisanego z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2016 roku chór uczestniczył w multiwidowisku "FLOW", przedstawiającym historię Wrocławia XX wieku, jednym z głównych wydarzeń organizowanych w ramach "Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016".

Żeński Chór Akademicki UJ w pierwszych latach swej działalności prowadzony był przez siostrę Adriannę Miś (2006-2007) oraz Annę Gertner (2007-2010). Od lutego 2010 roku dyryguje nim Janusz Wierzgacz. Asystentem dyrygenta i akompaniatorem chóru jest Anita Pyrek-Nąckiewicz. Chór uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, takich jak m.in. "Cracovia Sacra" (2011) czy "25. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich" (2013), gdzie swoim śpiewem uświetnił mszę świętą inaugurującą festiwal, brał udział w nagraniach fonograficznych, a w 2012 roku wywalczył II miejsce w XV Małopolskim Konkursie Chórów "O złotą strunę" w Niepołomicach.

Program koncertu jubileuszowego
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika