Uniwersytet Jagielloński powitał Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny, jest najważniejszym i najradośniejszym świętem w Państwie Środka. Jak co roku, Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ Instytut Konfucjusza w Krakowie zorganizowało z tej okazji szereg wydarzeń kulturalnych.

Pożegnanie Roku Małpy i powitanie Roku Koguta rozpoczęło się w piątek 20 stycznia 2017 r. wielką galą w Auditorium Maximum UJ, w trakcie której widzowie obejrzeli spektakl opery pekińskiej. Ta najsłynniejsza forma chińskiego teatru muzycznego o dwustuletniej historii w niezwykły sposób łączy w sobie elementy śpiewu, recytacji, taniec oraz sceny odwzorowujące walkę. Przed spektaklem widzowie mogli obejrzeć wystawę masek, które są najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem opery pekińskiej.

Na uroczystości obecni byli m.in. prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ Prof. Zdzisław Mach oraz radca ds. kultury Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej Cai Lian.

Zebranych przywitała dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie dr Joanna Wardęga. Zaznaczyła ona, że kończący się chiński rok był dla krakowskiego instytutu szczególny, ponieważ obchodził on 10-lecie swojego istnienia, a także otrzymał prestiżowy tytuł Instytutu Konfucjusza Roku. Sukces ten, Jak podkreśliła dr Wardęga, był zasługą zarówno pracowników instytutu, jak i całego uniwersytetu, który zapewnia mu warunki do działania i rozwoju. Ten wyjątkowy rok wieńczy szczególne wydarzenie, bowiem to pierwszy raz w historii, kiedy zespół opery pekińskiej występuje w Krakowie.

Obchody rozpoczęcia Roku Koguta kontynuowane były w sobotę 21 stycznia w siedzibie Instytutu Konfucjusza przy ul. Radziwiłłowskiej 4, gdzie odbyły się liczne wykłady, slajdowiska oraz inne atrakcyjne spotkania z chińską kulturą, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika