Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u

Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u

Tegoroczne uroczystości upamiętniające Aktion gegen Universitäts-Professoren, znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau, będą miały szczególny charakter ze względu na przypadającą 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Program obchodów został poszerzony m. in. o wystawę "II wojna światowa – dramat, symbol, trauma", której wernisaż odbył się 24 października w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Wystawa składa się z siedmiu części, w ramach których przedstawiono tematy szczególnie mocno obecne w świadomości Polaków. Jedna z nich poświęcona jest Sonderaktion Krakau – akcji z 6 listopada 1939 roku, podczas której gestapo aresztowało 183 krakowskich profesorów oraz nauczycieli akademickich. Więźniów następnie wywieziono do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau.

Współkuratorka wystawy i dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej – Maria Anna Potocka podkreśla, że ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau, która powstała we współpracy z Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest eksperymentem mającym połączyć uczelnię i MOCAK we wspólnej misji naprawiania świata. Płynie z niej ostrzeżenie, które wskazuje na fakt, że zniszczenie autorytetów intelektualnych i moralnych jest pierwszym krokiem do zapanowania nad danym narodem.

Pozostałe części wystawy to: „Sygnały wojny” mająca uświadomić nam, jak bardzo jesteśmy skłonni zagłuszać ostrzeżenia, pokazany jako fenomen europejski „Antysemityzm”, gdzie prezentowane są hasła i afisze podsycające nastroje antyżydowskie, „Życie w gettach” , „Powstanie warszawskie”.

Niewątpliwie najważniejszym i z powodów etycznych najbardziej aktualnym tematem jest „Zagłada” pokazana jako kompromitacja wartości europejskich. Ekspozycję zamyka „Artysta jako świadek dramatu”.

W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czynna jest już także wystawa „Wymazać hańbę! Artyści z kolekcji Sachsenhausen” , na której prezentowane są prace ośmiu artystów – byłych więźniów obozów koncentracyjnych Oranienburg i Sachsenhausen: Jana Buddinga (Holendra), Petera Edla i Hansa Grundiga (Niemców), Leo Haasa, Vladimira Matějki i Karela Zahrádki (Czechów), Wiktora Simińskiego (Polaka) i Rudolfa Carla von Rippera (Austriaka). Narracja wystawy opiera się nie tylko na pracach powstałych w trakcie uwięzienia, ale również stworzonych przed wojną oraz po wyzwoleniu, niezwiązanych z przeżyciami obozowymi.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "<span lang="la">Camera Jagellonica</span>"

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron