Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Piękno witraży na wystawie w Muzeum UJ Collegium Maius

Piękno witraży na wystawie w Muzeum UJ Collegium Maius

Obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2015 roku zakończyły się wernisażem wystawy "Mistrzowie światła", który odbył się w Muzeum UJ Collegium Maius.

Pełna nazwa wystawy, która prezentuje ponad 40 kwater witrażowych i mniejszych, tzw. witraży gabinetowych brzmi "Mistrzowie światła. Wystawa witraży ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Wrocławska kolekcja to największy w Polsce zbiór europejskich i śląskich witraży średniowiecznych i nowożytnych, licząca prawie 90 zabytków. Obecną wystawę uzupełnia stała ekspozycja prezentowana w salach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie eksponowane są 22 witraże średniowiecze (w tym trzy krakowskie z Kościoła Mariackiego).

Wystawę otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak, a w wydarzeniu wzięli udział także prorektorzy UJ, profesorowie Andrzej Mania, Stanisław Kistryn i Jacek Popiel.

Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski, prezentowany zbiór jest niezwykły z wielu powodów. Przede wszystkim możemy podziwiać eksponaty, które przetrwały mimo swojej kruchości, a kolekcja zachwyca bogactwem zabytków. Nie mniej ważny jest fakt, że zbiory można oglądać dzięki wytrwałej i prowadzonej z wielkim znawstwem pracy konserwatorskiej. Duża w tym była zasługa dr Elżbiety Gajewskiej-Prorok, dzięki której przywrócono do życia spoczywające dotąd w skrzyniach w formie potłuczonego szkła wspaniałe witraże pochodzące z Nadrenii, Westfalii, Niderlandów, Północnych Niemiec, Kolonii i Wrocławia.

Wystawa stanowi także piękne świadectwo wielkiej pasji kolekcjonerskiej. Początki kolekcji wrocławskiej sięgają czasów powstania Muzeum Starożytności Śląskich (Museum schlesischer Altertümer) w 1858, kiedy to do powstającego muzeum były przekazywane dzieła sztuki z kolekcji prywatnych, także witraże.

Warty podkreślenia jest jeszcze jeden aspekt wystawy. Oto po 70 latach doszło do spotkania w jednym miejscu zespołu średniowiecznych witraży pochodzących z kolekcji z Grodźca. W trakcie prowadzonych badań ustalono, że z tego zamku koło Złotoryi pochodzą także witraże, które znajdują się obecnie w posiadaniu Muzeum UJ. Witraże odkryto w zbiorach Collegium Maius w roku 2000, ale przez długi czas nie znane było ich pochodzenie. Rozdzieloną przez wojnę kolekcję można teraz podziwiać na wystawie, która potrwa do 30 sierpnia.

Więcej informacji o wystawie TUTAJ.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "<span lang="la">Camera Jagellonica</span>"

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron