Lista wiadomości

rada uczelni

MSZ złożyło podziękowania za misję prof. Jacka Purchli w UNESCO

04.08.2020
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w poniedziałek z prof. Jackiem Purchlą, aby podziękować za pełnienie przez niego funkcji przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO w kadencji 2015-2020. Rozmowa koncentrowała się na współpracy Polski z UNESCO w ostatnich latach, a w szczególności na kwestiach związanych z ochroną światowego dziedzictwa kulturowego jako jednego z polskich priorytetów na forum Organizacji.
więcej o MSZ złożyło podziękowania za misję prof. Jacka Purchli w UNESCO

CERN Courier donosi o badaniach fizyków z UJ nad ciemną materią

04.08.2020
Problem istnienia tzw. ciemnej materii należy do jednej z najważniejszych zagadek, jakie stoją przed współczesną nauką. Choć wiele przesłanek świadczy o tym, że istnieją ciemnomaterialne cząstki, co można wnioskować m.in. z anomalii ruchu gromad galaktyk, tzw. mikrosoczewkowania grawitacyjnego światła w pozornie pustej przestrzeni, czy analiz promieniowania reliktowego, to wciąż cząstki takie umykają bezpośredniej obserwacji fizyków.
więcej o CERN Courier donosi o badaniach fizyków z UJ nad ciemną materią
mobilna

UJ beneficjentem ministerialnego programu Doktorat wdrożeniowy

31.07.2020
AKTUALIZACJA: Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UJ, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UJ i Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ zostały zakwalifikowane do 4. edycji programu Doktorat wdrożeniowy. Ma on na celu dofinansowanie studiów doktoranckich realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a przez to zbudować relacje między gospodarką i nauką oraz uprościć komercjalizację badań naukowych.
więcej o UJ beneficjentem ministerialnego programu Doktorat wdrożeniowy
mobilna

Władze UJ zdecydowały o organizacji nowego roku akademickiego

30.07.2020
Dwa miesiące przed rozpoczęciem roku akademickiego 2020/2021 władze Uniwersytetu Jagiellońskiego planują semestr zimowy. O tym, w jakiej formie będą kształceni studenci, zależeć będzie od danego wydziału. W przypadku studiów doktoranckich postanowiono, że zajęcia będą odbywać się zdalnie, a jedynie w szczególnych przypadkach na terenie uczelni.
więcej o Władze UJ zdecydowały o organizacji nowego roku akademickiego

Naukowcy sprzeciwiają się zmianie definicji drewna energetycznego

30.07.2020
Plan szerszego wykorzystania drewna z polskich lasów jako paliwa w elektrowniach oceniamy jako wybitnie szkodliwy z perspektywy aktualnej wiedzy o ochronie przyrody i biologii lasów - napisali naukowcy związani z ochroną przyrody w liście do marszałka Senatu i ministra środowiska. To odpowiedź na plany rządu, by leśnicy mogli sprzedawać drewno energetykom jako biomasę.
więcej o Naukowcy sprzeciwiają się zmianie definicji drewna energetycznego